Składka zdrowotna 9% dla zarządu spółek z o.o..

sierpień 18, 2021Spółka z o.o.

W lipcu 2021 został ogłoszony pierwszy projekt ustawy tzw. Nowego Ładu. Zakłada on zmiany m.in. dotyczące składki zdrowotnej. Łącząc to ze zmianami dotyczącymi wzrostu kwoty wolnej oraz progów podatkowych większość Polaków nie odczuje tej zmiany. Jednak dla osób prowadzących działalność gospodarczą, szczególnie na podatku liniowym, ta zmiana może się okazać zabójcza. Jednak dziś z wielkim niepokojem na zmianę dotyczącą udziałowców oraz zarządu spółki z o.o..

Czego dotyczy zmiana?

W opublikowanym projekcie ustawy możemy znaleźć kilka „kwiatków”. Jednym z nich jest przemycony zapis dotyczący konieczności opłacania składki zdrowotnej przez członków zarządu. Dotyczy to wszystkich funkcji z powołania, a tym samym nie tylko członków zarządu spółek z o.o., ale również fundacji, czy spółek akcyjnych. Dokładnie przepis brzmi następująco:

Art. 13. W ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.6)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 66 w ust. 1 po pkt 35 dodaje się pkt 35a w brzmieniu:

„35a) osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie;”;

W praktyce oznacza to, że jeżeli dziś np. Prezes Zarządu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 złotych miesięcznie brutto to płacił od tego podatek w wysokości 1658zł. Zostaje mu netto 8342zł. Po zmianie dodatkowo zapłaci 9% składki zdrowotnej, która ponadto nie będzie mogła być odliczana od podatku, jak to ma miejsce dzisiaj. Tym samym zapłaci dodatkowe 878zł składki zdrowotnej i o tyle mniej otrzyma netto. Ale czy na pewno to takie proste? W kolejnym akapicie pokazujemy wyliczenia biorące pod uwagę zmiany w progach podatkowych oraz kwocie wolnej od podatku.

Wielu przedsiębiorców posiadających spółki z o.o. zastanawia się, czy tak realnie podwyżki uderzą w członków zarządu? W mojej ocenie większość firm zdecyduje się na podwyżki pensji, tak aby zrekompensować podwyżki. Tym samym w spółkach zostanie mniej pieniędzy, a więc mniej pieniędzy pozostanie na inwestycje i wynagrodzenia. Chcąc realizować podwyżki dla pracowników będą zmuszeni podnieść ceny usług/produktów. I tak koniec końców okaże się, że podwyżki podatków finansują konsumenci. Szkoda, że niewiele osób to rozumie i zna mechanizmy rynku. Od zawsze podwyżki podatków dla osób prowadzących biznesy kończą się podwyżką cen, zwiększeniem inflacji i zahamowaniem wskaźnika PKB. Wydaje się, że rządzący chyba nie rozumieją tak podstawowych praw ekonomii.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Jak to wygląda w liczbach?

Weźmy na tapetę przykład, w którym wynagrodzenie członka zarządu wynosi 10 000 złotych brutto z tytułu powołania. Obecnie płacimy od tego tylko podatek dochodowy. Aby pokazać skalę policzmy to na podstawie pełnego roku

Pan Janek ma uchwalone wynagrodzenie 120 000 zł rocznie brutto. Może korzystać z miesięcznych kosztów uzyskania przychodu – 250zł, co rocznie daje 3000. Podstawa do podatku wynosi tym samym 117 tys. W obecnej sytuacji zapłaci podatek:

85 528 x 17% – ulga (525,12zł) = 14 014,64

31 472 x 32% = 10 071,04

Suma podatku wynosi zatem: 24 086 zł.

Panu Jankowi w obecnym systemie zostaje netto rocznie do jego dyspozycji: 95 914 zł

 

W Nowym Ładzie poza koniecznością opłacania składki zdrowotnej wchodzi w grę również zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz wyższego progu podatkowego. Niestety kwota wolna od podatku raczej nie będzie go dotyczyła. Jednak wyższy próg już tak. Ma on wynosić od stycznia 2022 roku 120 000 zł rocznie.  Sprawdźmy zatem jak będą wyglądały obliczenia dla Pana Janka, gdyby projekt ustawy wszedł w życie w takiej formie.

Przychód roczny to nadal 120 000 złotych

Koszty uzyskania przychodu 3 000 zł rocznie

Dochód: 117 000 rocznie

Podatek: 117 000 x 17% = 19 890

Składka zdrowotna: 10 530

Suma obciążeń podatkowych wynosi: 30 420

Panu Jankowi po zmianach zostaje: 89 580 zł

 

Oczywiście nadal podwyżka pozostaje podwyżką, jednak nie dla każdego będzie ona wprost wynosiła 9%. Za każdym razem należy obliczyć, ile realnie stracimy, czy zyskamy. Podwyżkę 9% będą mieć członkowie zarządu, których dochód rocznie obecnie nie przekracza wartości pierwszego progu. Nie wpadając w drugi próg, a tym samym obecnie nie płacąc 9%, teraz będą musieli zapłacić składkę zdrowotną. Wielu przedsiębiorców pyta, jak z tego wybrnąć. Być może częstszym rozwiązaniem będzie stosowanie wynagrodzenia dla wspólników za wykonywaną pracę. Pewnie część przedsiębiorców zdecyduje się również na utrzymywanie JDG i rozliczenia ryczałtem.

Mimo wszystko pamiętajmy, że na razie mówimy o projekcie ustawy i póki nie zostanie uchwalona ostateczna jego forma na pewno nie można traktować tego jako pewnik.

PAMIĘTAJ!!!

To co teraz przeczytałeś dotyczy projektu ustawy opublikowanego 26 lipca 2021. Jeżeli są już nowsze projekty ustaw ten wpis może być nieaktualny.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Głośno teraz mówi się o spółkach z o.o. w kontekście podatkowym oraz o tym, jak bardzo jest przykręcana śruba osobom, które zdecydowały się właśnie w tej formie prowadzić swój biznes. Głośno jest o ukróceniu wypłat ukrytych dywidend. Co realnie mówią o tym przepisy?...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie