Spółka jawna to jedna z dostępnych na rynku polskim form prowadzenia działalności. Jedna z popularniejszych rozwiązań w zakresie spółek osobowych. Moim zdaniem to rozwiązanie nad, którym warto się pochylić w momencie, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Co właściwie jest spółka jawna?
Wg definicji: osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą (nazwą) i niebędąca inną spółką handlową. Nie posiada osobowości prawnej. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
Mówiąc prostym językiem spółka jawna to firma, która oparta jest na umowie pomiędzy wspólnikami. Nie posiada swojej osobowości prawnej, w przeciwieństwie do spółki z o.o., jednak ma swój NIP i REGON i może w swoim imieniu zaciągać zobowiązania i gromadzić majątek. W skrócie używamy „nazwa firmy” sp.j.
Kto może zostać wspólnikiem?
Najczęściej wspólnikami spółki są osoby fizyczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółka jawna była zawarta pomiędzy osobami prawnymi, a więc np. dwie spółki z o.o. mogą zawrzeć między sobą spółkę jawną.
Czy spółka jawna podlega normalnej rejestracji?
Spółka jawna to spółka, którą należy zarejestrować w sądzie, a więc spółka będzie posiadała swój numer KRS, NIP i REGON. Tym samym jej rejestracja podlega takim samym krokom jak spółki z o.o.. Umowę można zawrzeć u notariusza, następnie zgłaszamy firmę do KRS i oczekujemy na wpis. Można również założyć taką spółkę elektronicznie za pomocą podpisów certyfikowanych.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Co z płatnościami do ZUS wspólników spółki jawnej?
Spółka jawna jest spółką osobową, a więc wspólnicy będący osobami fizycznymi są zmuszeni do opłat do ZUS. Od 1 dnia powołania spółki podlegamy tzw. dużemu ZUS_owi. Niestety nie ma tutaj opcji korzystania z małego ZUS-u, czy ZUS-u proporcjonalnego. Nie jest to prowadzenie działalności, tylko opłata za wspólnika spółki jawnej. Właśnie dlatego nie można skorzystać z preferencyjnych stawek.
Jak rozliczyć podatek?
Podatek w spółkach osobowych rozlicza się właściwie w taki sam sposób, jak w jednoosobowej działalności gospodarczej. A więc po każdym zamkniętym miesiącu należy podzielić dochód spółki wg udziału poszczególnych wspólników w spółce, a wspólnicy powinni zapłacić podatek dochodowy. Mają tutaj dwie opcje: pierwsza to podatek na zasadach ogólnych (18% i 32%), druga to podatek liniowy. Wspólnicy spółki jawnej mogą wybrać sposób w momencie zakładania spółki jawnej lub w styczniu każdego roku.
W jakich wypadkach warto zweryfikować czy spółka jawna może być dla mnie?
Spółka jawna może okazać się ciekawym sposobem dla firm, które z uwagi na wiele drobnych transakcji obawiają się rozliczeń spółki z o.o., dla firm, gdzie pełna księgowość brzmi przerażająco. Będzie też dobrym rozwiązaniem też dla osób, które chcą legalnie działać w zespole, jednak boją się zakładać spółkę z o.o..