Spółka z o.o. – kupić, czy założyć nową?

Kwi 14, 2021Bez kategorii, Spółka z o.o.

W związku z wieloma ruchami rządu, obecnie sporo osób zastanawia się nad transformacją swojej firmy w spółkę z o.o.. W wielu miejscach widzę powtarzające się pytanie, czy lepiej kupić gotową spółkę, czy lepiej jest założyć nową. Dziś przyjrzymy się wadom i zaletom obu rozwiązań.

Zakup gotowej spółki

Jest na rynku wiele firm oferujących gotowe spółki. Bardzo często taka usługa powiązana jest z wirtualnymi biurami. Jeżeli taka spółka była zakładana przez wirtualne biuro, prawdopodobnie rzeczywiście jest pusta i nie odbywały się na niej żadnej transakcje. Jednak na różnych grupach w social media można zauważyć wpisy „sprzedam spółkę”. Są to firmy, które mają już realną historię. Pomimo tego, że sprawdzisz taką firmę i weźmiesz oświadczenia od aktualnego zarządu, że nic nie zataili, nigdy nie wiesz, czy nie ma trupa w szafie. Dość często zdarzają się zastawy udziałów, weksle – a to dość łatwo ukryć przed osobami kupującymi. Mogą również pokazać się bardziej prozaiczne sprawy, takie jak nierzetelnie prowadzona księgowość. Teoretycznie odpowiada za to zarząd, za którego kadencji to się odbywało – jednak w praktyce to Ty masz realny problem, z którym musisz sobie poradzić. Bez względu na to, czy to będzie tzw. pusta spółka od biura wirtualnego, czy „używana” spółka od przedsiębiorcy, musisz być świadomy, że ma ona określoną nazwę, adres, numery PKD oraz zapisy w umowie spółki. Warto sprawdzić, czy aby na pewno jest to zgodne z Twoimi potrzebami. W przypadku chęci zmiany, musisz liczyć się z kosztami zmiany umowy spółki. Ze swojej perspektywy odradzam korzystanie z gotowych spółek – jednak wyobrażam sobie, że ktoś może znaleźć się w podbramkowej sytuacji, w której jest potrzebna spółka od ręki. To chyba jedyna sytuacja, w której takie działanie może okazać się sensowne.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Założenie nowej spółki

Przy założeniu nowej spółki masz absolutną pewność, że nie ma ona żadnej historii, a tym samym nie ryzykujesz nieprzyjemności z „trupami w szafie”. Ponadto, decydując się na własną umowę spółki, możesz od razu zawrzeć tam wszelkie zapisy zabezpieczające wspólników i członków zarządu. Z drugiej strony, taka forma ma również swoje wady – jedną z największych jest czas. O ile zakładanie spółki internetowo to kwestia najczęściej 2-3 dni roboczych, o tyle zakładanie spółki drogą klasyczną to kwestia często ponad miesiąca. A tym samym, jeżeli Ci się spieszy, lepiej zdecydować się na opcję online, a następnie zmienić umowę spółki.

Jak pewnie zauważyłeś, kupowanie gotowej spółki wiąże się z dużo większym ryzykiem biznesowym. Mogą się zdarzyć sytuacje w życiu, które będą warte podejmowania takiego ryzyka. Jednak jeżeli nie musisz kupować „używanej” spółki, najbardziej racjonalnym wyjściem będzie skorzystanie z opcji zakładania nowej spółki.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czy opłaca mi się współpracować z kimś, kto nie jest na VAT?

Czy opłaca mi się współpracować z kimś, kto nie jest na VAT?

Wielu przedsiębiorców ma poważne dylematy, czy współpracować z kimś kto nie jest na VAT. Zwykle tłumaczą to tym, że otrzymują fakturę bez VAT-u nie później mają za duży VAT do zapłaty. Dziś wyjaśnię, dlaczego matematycznie to nie ma znaczenia, czy ktoś jest, czy nie...

Nowy ład – jak z tego wybrnąć

Nowy ład – jak z tego wybrnąć

Nowy ład wiąże się z dość sporą stratą dla naprawdę wielu przedsiębiorców. Składka zdrowotna liczona od dochodu bez możliwości jej odliczenia dla firm, które rozliczają się ryczałtowo oznaczać może wzrost podatków o kilka tysięcy miesięcznie. Nie ma się co oszukiwać -...

Nowy ład – ile stracą przedsiębiorcy, praktyczne wyliczenia

Nowy ład – ile stracą przedsiębiorcy, praktyczne wyliczenia

Niedawno ogłoszony nowy ład wiąże się m.in. z brakiem odliczania składki zdrowotnej od podatku. To dla wielu z nas w praktyce oznacza podwyżkę o 7,75% ( część jaką można było odliczyć). Dodatkowo rząd zapowiedział, że składka zdrowotna będzie wynosiła 9% liczone od...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie