Różnice między umową o dzieło, a zlecenie bardzo często spędzają sen z powiek przedsiębiorców. W momencie podpisywania nie zawsze do końca wiadomo, co jest zleceniem a co dziełem. Poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych elementów odróżniających te umowy od siebie.
Umowa zlecenie
Jest jedną z umów cywilno-prawnych, a więc podlega pod kodeks cywilny. Umowa zlecenie jest umową na wykonywanie czynności. Może być więc zawierana tam, gdzie trwale komuś zlecacie jakieś prace. To może być programowanie, obsługa mediów społecznościowych, ale również sprzątanie. Umowa ta może być zawierana na czas określony lub nieokreślony z możliwością wypowiedzenia. Na dziś obowiązuje Cię konieczność utrzymania stawki minimalnej za godzinę ustalanej przez rząd oraz konieczność ewidencjonowania godzin pracy.
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło jest umową o rezultat. A więc wtedy bez względu na wkład czasowy umawiasz się na określoną stawkę. Umowa nie może zostać wypowiedziana. W szczególnych wypadkach możesz odstąpić od umowy, co oznacza jej unieważnienie. Więcej na temat tego jakie elementy powinna zawierać umowa o dzieło przeczytasz TUTAJ.
Składki ZUS w umowie o dzieło, a zlecenie
To chyba najbardziej zauważalna różnica między umową o dzieło, a zlecenie.
Od umowy o dzieło generalnie powinieneś opłacić tylko podatek. Umowy o dzieło nie podlegają składkom ZUS. Oczywiście jak to w polskim prawie bywa, jest jeden wyjątek. W przypadku jeżeli masz podpisaną umowę o pracę z prawnikiem i z tym samym chcesz zawrzeć umowę o dzieło, to ona w całości podlega składkom ZUS.
W przypadku umów zlecenie składki zależą od tzw. statusu. Dziś praktycznie od każdej umowy opłacisz ZUS. Wyjątkiem są umowy zawarte z uczniami lub studentami do 26 roku życia. Tym samym przychody z umowy zlecenie liczą się do późniejszej emerytury, czy renty.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Podatek w umowie o dzieło, a zlecenie
W przypadku umowy zlecenia opłacasz podatek wg progów podatkowych, a więc 12% i 32% w przypadku drugiego progu podatkowego. W przypadku umowy o dzieło obowiązują te same stawki podatkowe, jednak możesz tutaj skorzystać z tzw. podwyższonych kosztów uzyskania przychodu przy przenoszeniu praw autorskich i wtedy płacisz podatek 12% od połowy przychodu. A więc podatkowo może wyjść zdecydowanie korzystniej.
Wypowiedzenie umowy o dzieło, a zlecenie
Umowa zlecenie może podlegać okresowi wypowiedzenia. Możesz tutaj wpisać dowolną długość. Nie regulują tego żadne sztywne przepisy. Na rynku przyjęły się wartości 14 dni lub 30 dni. W przypadku umowy o dzieło możesz jedynie odstąpić od takiej umowy z powodów złego wykonania, taka umowa nie podlega wypowiedzeniu.
Podsumowanie
Powyżej omówiliśmy naszym zdaniem najważniejsze różnice pomiędzy umowami o dzieło i zlecenie. Powinno to pomóc Ci w określeniu, czy dana umowa jest poprawnie zawarta oraz jakie masz możliwości prawne w przypadku zamawiania określonych zleceń. Natomiast jeżeli chcesz uniknąć wszelkich niepewności i nieporozumień w trakcie ewentualnej kontroli, polecam Ci zakup naszego poradnika: