Niezwykle często pytacie mnie, w jaki sposób ze spółki z o.o. wypłacić sobie pieniądze omijając podwójne opodatkowanie oraz ZUS. Sposób jest prosty – jest to uchwała wspólników ustanawiająca wypłatę wynagrodzenie bez ZUS dla członka zarządu czy nawet prezesa. Dziś wyjaśniamy co to właściwie jest i jak się do tego zabrać.
Kiedy można podjąć taką uchwałę?
Spółkę z o.o. tworzą wspólnicy i mogą w każdym momencie nadawać i zabierać prawa członkom zarządu, w tym również Prezesowi zarządu. Idąc tym tropem wspólnicy w każdym momencie trwania spółki mogą ustalić wynagrodzenie, zmienić je, czy ostatecznie pozbawić zarząd tego przywileju. Jednak umówmy się, że w większości przypadków wspólnicy i zarząd to te same osoby, a przecież nie będziecie robili sobie krzywdy. Uchwałę można podjąć na tzw. walnym zgromadzeniu wspólników, w praktyce jednak najczęściej tworzy się dokument i wspólnicy go po prostu podpisują. To co ważne dokument w postaci uchwały powinien być zarchiwizowany w spółce.
Jakich dokumentów potrzebuje?
Bardzo często pytacie mnie, czy potrzebuje tutaj notariusza, czy muszę zgłaszać coś do sądu. Sprawa uchwały jest niezwykle prosta. Potrzebny jest wam 2/3 stronnicowy dokument, którego wzór łatwo znaleźć w internecie. Jednak, abyście nie musieli szukać znajdziesz go tutaj. To co musisz zrobić to uzupełnić swoje dane i podpisy.
Jaka to może być kwota?
Przechodzimy do miejsca, które wydaje się być najtrudniejsze na świecie. Ustalenie kwoty. Należy wziąć pod uwagę dwa czynniki, pierwszym jest kwota rynkowa. A więc za zarządzanie spółką powinniśmy otrzymywać rozsądną kwotę, która nie będzie odstawała od standardów rynkowych. Drugi chyba ważniejszy aspekt. Wynagrodzenie musi być również rozsądne w odniesieniu do przepływów pieniężnych w naszej spółce. A więc jeżeli mamy co miesiąc dochód na poziomie 5 tys, to raczej nie uchwalamy wynagrodzenia na poziomie 10 tys. Bo to by oznaczało, że wspólnicy chcą wypłacać ze spółki więcej, niż ona zarabia.
Kwotę tą można ustalić np. na rok kalendarzowy, na kadencje zarządu, można również określić ją na jeden miesiąc, i w kolejnym podpisać nową uchwałę z inną kwotą. Tym samym jest tu pełna dowolność.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
W jaki sposób zmienić kwotę wynagrodzenia?
Tak jak już wcześniej wspomniałam kwoty wynagrodzenia uchwalają wspólnicy, a więc jeżeli chcemy coś zmienić to mogą to zrobić również tylko wspólnicy. A więc tak samo jak w przypadku podejmowania uchwały w każdym momencie wspólnicy mają prawo ją zmienić.
A co jeżeli spółka nie będzie miała kapitału na wypłatę?
Zdarza się tak, że pomimo tego, że macie w miarę regularne przychody i koszty to ktoś spóźnia się z zapłatą faktury i w spółce brakuje pieniędzy na zapłatę dla zarządu. Oczywiście uchwała jest dokumentem, z którym możecie pójść do sądu i otrzymacie nakaz zapłaty od spółki. Pytanie tylko, czy oby na pewno chcecie taki pozew przeciwko spółce (swojej ) składać.
W takich wypadkach po prostu wypłaca się zaległe wynagrodzenie tak szybko jak to będzie możliwe. A więc w momencie, gdy spółkę będzie na to stać. Dopóki zarząd nie zgłosi tego do sądu nic się realnie nie wydarzy.
Czy bank honoruje taką formę wypłaty?
To co ciekawe, dla wielu banków wynagrodzenie zarządu jest traktowane dokładnie w taki sam sposób, jak umowa o prace. A więc jeżeli macie regularne dochody to będą one honorowane pod ewentulany kredyt w banku jako osoba fizyczna.
Mam nadzieję, że wyjaśniłam, czym jest uchwala wspólników, i że wcale to nie jest takie zło jak często się o nim mówi. To prosty dokument i prosty system wypłaty wynagrodzenia bez ZUS dla członka zarządu.
Więcej wynagrodzeniach w spółce:
- Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu
- Czy spółka z o.o. musi mieć pracowników?
- Jak działa spółka z o.o. bez pracowników?
Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!