Od czasu do czasu trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy chcą założyć spółkę z powodu tego, że:
- ZUS powoduje u nich utratę płynności,
- są specjalistami np. w dziedzinie IT i uważają, że płacenie ZUS-u jest bez sensu,
- chcieliby zaoszczędzić na składkach ZUS.
Oczywiście każdy z tych powodów jest dobry jak każdy inny. Na pewno każda z tych sytuacji wymaga zmiany, albo przynajmniej zbadania tematu. Tak, aby być pewnym, że podjęta decyzja jest racjonalna i faktycznie optymalna dla Ciebie.
W pierwszej kolejności zastanówmy się, kiedy warto zainteresować się spółką z o.o.:
Wysokie podatki
Niektórzy przedsiębiorcy prowadzące swoje biznesy bardzo często narzekają, że ich księgowa nie ma otwartej głowy, że nie proponuje żadnych optymalizacji podatkowych. Kiedy pytam ich o formę prawną, słyszę, że prowadzą działalność gospodarczą. I prawda jest taka, że w tej formie prawnej nie wiele da się poprawić, czy zmienić. W niektórych wypadkach księgowa powinna zaproponować inną formę prawną, np. spółkę z o.o.. Ale tylko w niektórych. W mediach istnieje takie przeświadczenie, że jak ktoś założy spółkę to nie będzie płacił podatków. No niestety nic bardziej mylnego. W niektórych firmach dzięki zastosowaniu optymalizacji podatkowych można podatki obniżyć, ale na pewno nie usunąć do zera. Jeżeli w Twojej działalności płacisz Twoim zdaniem wysokie podatki sprawdź, czy prowadząc spółkę masz szanse płacić mniejsze. Jeżeli Twoja księgowa nie potrafi Ci pomóc, możemy to zrobić dla Ciebie na indywidualnych konsultacjach,
Ryzyko biznesowe
Biznes to ryzyko i tutaj raczej nie się, z czym spierać. Jeżeli ryzyko Twojego biznesu, ryzyko branżowe jest duże. Firmy często mają zastoje płatnicze, czy nawet bankrutują. Chyba najlepszym przykładem jest branża budowlana. Kiedy Twój biznes pracuje w takim otoczeniu, warto pomyśleć nad większym zabezpieczeniem siebie, swojej rodziny, swojego majątku. Kiedy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą ryzykujesz wszystkim, co masz, kiedy natomiast prowadzisz spółkę z o.o. ogólnie odpowiadasz tylko tym, co posiada spółka. I tak samo, jak w przypadku powyżej na indywidualnych konsultacjach możemy Ci pomóc w oszacowaniu całości.
Zdolność kredytowa
Ostatnio szczególnie mocno rozwija się branża inwestowania w nieruchomości. Większość inwestycji opiera się o zdolność kredytową, a nie ma co się oszukiwać, że ona w końcu się kończy. I właśnie tu na pomoc przychodzi spółka z o.o.. Jest osobnym podmiotem prawnym, a więc ma oddzielną zdolność kredytową. Szczególnie w branżach, gdzie często korzysta się z zewnętrznego finansowania może to być dobry pomysł.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
W drugiej kolejności zastanówmy się, kiedy na pewno spółka nie jest na ten moment rozwiązaniem dla Ciebie.
Płynność finansowa
Co jakiś czas zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową i wydaje im się, że jak nie będą musieli opłacić składek ZUS to wtedy będą uratowani. Niestety nic bardziej mylnego. Spółka nie jest sposobem na poprawnie sobie płynności finansowej. Jeżeli ktoś ma taki pomysł to powinien zacząć od tego, co robi źle, że ma problem z tym, aby opłacić 1000 zł składek ZUS.
Niskie ryzyko
W przypadku, gdy Twoja firma nie ma jakiś wielkich dochodów, płacisz stosunkowo niskie podatki a do tego Twoja firma nie generuje prawie żadnego ryzyka biznesowego prawie na pewno spółka na ten moment w niczym Ci nie pomoże. Mam tu na myśli szczególnie osoby pracujące na własny rachunek takich jak graficy, fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy, agenci ubezpieczeniowi.
Pseudo etat
To jest niezwykle częsty przypadek. Zgłaszają się do mnie różnej specjalizacji ludzie z branży IT. Bardzo często rozliczają się z swoją firmą na podstawie FV. I to stanowi już swego rodzaju optymalizację, ponieważ ich zarobki są często powyżej 10 tys miesięcznie. Gdyby pracowali na umowach o pracę ponad 30% ich wynagrodzenia brutto pożerałyby składki ZUS oraz podatek. Kiedy przechodzą na działalność gospodarczą, wtedy sporo zyskują. Ale chcą pójść krok dalej. I prawda jest taka, że w takich przypadkach najczęściej kompletnie nie opłaca się przejście na spółkę z o.o.. Ekonomicznie w 99% przypadków jest płacić składki ZUS i podatek liniowy 19%. Wynika to z tego, że jeżeli chcemy optymalizować podatki w spółce z o.o., to musimy je wypłacić do prywatnej kieszeni. Dla nas stanowi to przychód. I kiedy wypłacamy więcej niż 85500zł w roku, to wpadamy w drugi próg podatkowy 32%. I tym samym okazje się, że w takich przypadkach taniej jest jednak pozostać na DG.
Kiedy warto założyć spółkę – podsumowanie
Jak widać powyżej jest kilka sytuacji, w których dobrym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie spółka z o.o.. Jednak nie zawsze na hura trzeba zmieniać formę prawną w swojej firmie. Czasami ta, którą mamy jest najbardziej odpowiednia. Warto podejmować mądre decyzje.