Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Lut 20, 2021Spółka z o.o.

Spółka z o.o. kusi coraz więcej przedsiębiorców. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które prowadzą JDG od kilku, czasami kilkunastu lat. Niezwykle często macie obawy odnośnie obiegu gotówki i tzw. pełnej księgowości. Dziś kilka słów o tym, jak mentalnie poradzić sobie z przejściem na spółkę z o.o.

Pełna księgowość

To jeden z pierwszych argumentów, jaki pada z ust właściciela firmy zastanawiającego się nad otwarciem spółki. Z punktu widzenia przedsiębiorcy różnica pomiędzy pełną, a uproszczoną księgowością najbardziej odzwierciedla się w cenie. Pełna księgowość wymaga od księgowości większych kompetencji, większej ilości czasu, jaką muszą poświęcić na księgowanie Twojej firmy. A więc tym samym ta usługa jest droższa. Natomiast pełna księgowość w dużym uproszczeniu związana jest z tym, że każda pozycja na rachunku bankowym musi być połączona z jakimś dokumentem. I tutaj dochodzimy do odczuwalnej drugiej różnicy, a więc konieczności ewidencji ruchu pieniądza.

 

Obieg pieniądza

Każda wpłata i wypłata pieniędzy ze spółki musi być podparta jakimś dowodem. Tym dowodem może być faktura, lista płac, rachunek do umowy zlecenia, delegacja, opłata wynikająca z umowy. Jednak ostatecznie za ruchem pieniądza musi iść uzasadnienie tego ruchu. To jest coś, że przeraża przedsiębiorców szczególnie w pierwszych miesiącach działania firmy. Jednak w mojej ocenie bardziej niepokojące jest to, że przedsiębiorcy prowadzący swój biznes jako JDG nie wiedzą ile zarabiają i nie dbają o rozdzielanie majątku firmowego od prywatnego, a skrajnie nie wiedzą nawet jaką mają marżę na produktach.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Gotówka w firmie

Obecnie zdarza się, że niektóre firmy nadal używają gotówki. Spółka musi mieć tzw. „kasę”. Najczęściej to taka kasetka na pieniądze. Poza obrotem dokumentami – tak jak w przypadku konta bankowego tutaj zamiast potwierdzenia na wyciągu bankowym musimy stosować dokument KP – kasa przyjęła dla pieniędzy przychodzących oraz KW – kasa wydała, dla wydatków. Ponownie wydaje się to być mocno biurokratyczne podejście. Jednak gwarantuje dużą przejrzystość.

 

A jak przez pomyłkę zapłacę z prywatnego konta ?

Wielu właścicieli firm obawia się, że jeżeli przez pomyłkę zapłacą za fakturę prywatną kartą to nie będą mogli wrzucić jej w koszty. Jeżeli przytrafi Ci się coś takiego – po prostu zrób przelew z konta spółki na kontro prywatne, a w przelewie wpisz „zwrot za fakturę X”.

Podobnie jeżeli zdarzy Ci się za zakupy prywatne zapłacić kartą służbową. Wtedy robisz przelew z konta prywatnego na konto spółki jako zwrot za błędną zapłatę.

Uwierz, że takie rzeczy zdarzają się każdemu z nas i nie będzie dla nikogo zdziwieniem, że takie sytuacje będą miały miejsce.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Rok 2020, poza pandemią, która przyhamowała gospodarkę na całym świecie, był również związany z wieloma zmianami przepisów, które ostatecznie działają na niekorzyść właścicieli firm. To prowadzi do podwyższonego ryzyka biznesowego. Tym samym wielu przedsiębiorców...

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Zawody medyczne takie jak lekarz, lekarz dentysta, położna, pielęgniarka czy fizjoterapeuta podlegają ograniczeniom prawnym w zakresie możliwej formy prowadzenia działalności. Zgodnie z przepisami ustaw dotyczących poszczególnych zawodów, lekarz, lekarz dentysta,...

Dlaczego Spółka z o.o. opłaca się studentowi?

Dlaczego Spółka z o.o. opłaca się studentowi?

Podczas konsultacji indywidualnych bardzo często zadajecie mi pytanie – czy mogę założyć spółkę samemu. Formalnie istnieje taka możliwość, aby 100% udziałów spółki należało do jednej osoby, jednak idzie za tym sporo niedogodności. Dlaczego studentowi nie opłaca się...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.