Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

lt. 21, 2021Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Podatek ryczałtowy to jeden z sposobów opodatkowania jaki możesz wybrać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Polega na opłacaniu konkretnej stawki podatku od przychodu. A więc w takiego typu działalności nie możesz uwzględniać kosztów. Jedynym wyjątkiem są składki ZUS.  Stawki podatku są różne dla różnych typów działalności. Od stycznia 2021 było też w tym temacie sporo zmian. Dla przykładu od 2021 roku osoby prowadzące szkolenia mogą rozliczać się na podatku ryczałtowym na 8,5%. Wolne zawody takie jak np. adwokat, lekarz, fizjoterapeuta mogą rozliczać się na podatku 17%, programiści na 15%. A więc zanim podejmiesz decyzję o tym jaką formę opodatkowania wybrać na dany rok warto sprawdzić, jaka stawka ryczałtu dotyczy Twojej branży.

Drugim ważnym aspektem jest kwestia obrotu rocznego. Od stycznia 2021 roku z podatku ryczałtowego mogą korzystać firmy, których obrót roczny jest mniejszy niż 2 mln euro. Ta zmiana spowodowała, że dla wielu firm okazuje się to być całkiem przyjazne rozwiązanie.

Kiedy warto przejść na podatek ryczałtowy?

Podatek ryczałtowy jest atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy nie mają zbyt wielu wydatków. Najczęściej dotyczy to usług realizowanych osobiście nie wymagających wielkich inwestycji np. programiści, architekci, handlowcy, agenci ubezpieczeniowi. Aby sprawdzić, co bardziej Ci się opłaca sprawdź swoje obroty za poprzedni rok. Załóżmy, że jesteś menadżerem, pracujesz z domu dla firmy zagranicznej  i wystawiasz co miesiąc fakturę na 20 tys. netto.

Rocznie Twój przychód wynosi: 20 tys. x 12 = 240 tys. zł

Prowadząc tego typu firmę właściwie nie masz kosztów. W ostatnim roku Twoje koszty to około 2 tys. złotych miesięcznie. A więc rocznie to kwota 24 tys. zł

Do tej pory z uwagi na wysokie zarobki rozliczałeś się na podatku liniowym. Tym samym w pierwszej kolejności musisz policzyć dochód, który wynosi 216 tys. zł Od tego obliczamy podatek 19% – 41040 zł. A więc netto zostaje Ci 174 960 zł.

A jak by to wyglądało, gdybyś płacił podatek ryczałtowy 15%. Pamiętaj, że przy takim rozliczeniu nie uwzględniamy kosztów. Obliczamy 15% od 240 tys. – 36 tys.

Tym samym przy takim rozliczeniu zapłacisz prawie 5 tys. podatku mniej.

W tym przykładzie użyliśmy dość wysokiej stawki ryczałtowej 15%. Jednak wyobraź sobie, jakie korzyści mogą mieć firmy, które mogą korzystać z stawki 10%, 8,5%?

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Do kiedy mam czas na zmianę formy opodatkowania w danym roku

 Początek roku to czas, w którym część przedsiębiorców zastanawia się czy należałoby coś zmienić w ich formie prawnej, formie opodatkowania, czy istnieje możliwość optymalizacji na nowy rok. W przypadku, gdy dojdziesz do wniosku, że chcesz zmienić formę opodatkowania możesz to zrobić do 20 lutego. Ustawa o PIT ten termin definiuje w następujący sposób –  do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. W praktyce oznacza to, że jeżeli pierwszy przychód osiągnąłeś w styczniu to możesz zmienić formę opodatkowania do 20 lutego.

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Praca na etacie i JDG

Praca na etacie i JDG

Kiedy rozpoczynamy swój biznes bardzo często w początkowej fazie łączymy to z pracą etatową. I właśnie wtedy powstaje sporo pytań – jak sensownie łączyć prowadzenie firmy oraz pracę na etacie. Nie będziemy się dziś skupiać na zarządzaniu czasem, a na tym jak to...

Podatek ryczałtowy  – zmiany 2021

Podatek ryczałtowy – zmiany 2021

Rok 2021 przynosi sporo zmian w podatkach. Na szczęście są też takie, które działają na plus. Do takich zmian należą zmiany w podatku ryczałtowy. Zwiększył się limit przychodów, dla wielu branż obniżyła się stawka podatku. Co to znaczy, że rozliczam się podatkiem...

Rozliczenie ryczałtowe w branży nieruchomości od 2021 roku

Rozliczenie ryczałtowe w branży nieruchomości od 2021 roku

Zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnim czasie spowodowały, że w roku 2020 wiele osób posiadających nieruchomości na wynajem nie wiedziały w jaki sposób mają je prawidłowo rozliczać. Na szczęście rząd wprowadził w tym zakresie jasne przepisy obowiązujące od 1...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą