Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Wrz 2, 2020Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Każdy z przedsiębiorców dochodzi do takiego momentu, kiedy zastanawia się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Na samym początku mamy ogrom obaw związanych z formalnościami, ilością pracy, niepewnością klientów i co za tym idzie niepewnością przychodów. Najchętniej zatrudnilibyśmy kogoś na mocno niezobowiązujących warunkach. I tutaj często pojawia się pytanie – co mogę realnie zaproponować.

W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęściej wykorzystywanym opcjom odnośnie zatrudnienia.

Jak zatrudniać aby uniknąć umowy o pracę?

przez Po prostu Biznes

Faktura

Wielu ludzi często narzeka na konieczność samozatrudnienia. Na rynku jednak rynku coraz więcej osób, które pracują dla kilku małych firm, prowadzą swoją działalność i mogą wystawić Ci fakturę. Jedyna trudność jest taka, że taką osobę trzeba znaleźć. Osobiście sugeruję szukać w miejscach, gdzie „grupują się” wirtualne asystentki, bądź asystenci. Takie osoby chętnie podejmują współpracę na dość luźnych zasadach i z możliwością regulowania obciążenia pracą w poszczególnych miesiącach.

 

Działalność nierejestrowana

Od kilku lat można w Polsce prowadzić działalność bez konieczności jej rejestracji. Jest  tam kilka warunków, ale najważniejszym jest fakt, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie może przekraczać w miesiącu przychodów połowy minimalnej krajowej ( na rok 2020 to połowa z 2600zł, czyli 1300zł). Możesz spróbować poszukać osoby, która ma ograniczony czas ( np. świeżo upieczone mamy) lub osoby, które chcą sobie dorobić ( np. studenci) i podjąć tego typu współpracę.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Umowa o dzieło

Kolejnym pomysłem na współpracę jest umowa o dzieło. Umowa o dzieło jest umową o rezultat, a więc z osobą, którą zatrudniasz musisz umówić się co chcesz od niej kupić np. prezentacje, opisy produktów do sklepu, grafiki, czy artykuły. W umowie takiej nie możesz zawierać czynności np. odbieranie telefonów, obsługa sekretariatu czy publikowanie postów. Umowa o dzieło więc będzie sprawdzała się w momentach, gdy masz do oddelegowania konkretny rezultat.

 

Umowa zlecenia

W przypadku czynności, o których wspominałam wyżej np. obsługa klienta, sekretariatu, prowadzenie mediów społecznościowych na pewno bardziej odpowiednia będzie umowa zlecenia. Możesz zatrudniać na dowolną ilość godzin w miesiącu i ta ilość może się zmieniać. A więc nie jest tak mocno przywiązany do osoby, jak w przypadku umowy o pracę.

 

Umowa o pracę

Umowa o pracę to chyba nadal najbardziej popularna forma zatrudniania osób w Polsce. Wynika to z naszych przyzwyczajeń oraz tego że od dziecka mamy mówione, że umowa o pracę na czas nieokreślony to szczyt marzeń. Dla wielu ludzi wiąże się z to z poczuciem bezpieczeństwa. Jeżeli szukamy kogoś na pełny etat, kogoś z kim planujemy budować dłuższą relację, prawdopodobnie będzie wiązało się to chęcią posiadania przez tą osobę umowy o pracę.

 

Sposób szukania i zatrudniania ludzi zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że umowa którą podpisujesz i relacje na jakie się umawiasz będą miały długofalowy wpływ na działanie Twojej firmy. Od momentu, gdy decydujesz się na współpracę z innymi ludźmi ponosisz większe ryzyko. W tym miejscu mogą uratować Cię tylko jasne zasady współpracy.

 

jak poprawnie zatrudniac pracownikow

"Papierologia" pracownicza, wytłumaczona ludzkim językiem

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Kiedy mówimy o zwolnieniach grupowych?

Kiedy mówimy o zwolnieniach grupowych?

Jeżeli trudna sytuacja finansowa pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników wymusza na nim rozwiązanie umów o pracę z większą ilością pracowników, powinien sprawdzić, czy zwolnienia nie będą uznane za zwolnienie grupowe, z którymi wiążą się dodatkowe...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.