Każdy z przedsiębiorców dochodzi do takiego momentu, kiedy zastanawia się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Na samym początku mamy ogrom obaw związanych z formalnościami, ilością pracy, niepewnością klientów i co za tym idzie niepewnością przychodów. Najchętniej zatrudnilibyśmy kogoś na mocno niezobowiązujących warunkach. I tutaj często pojawia się pytanie – co mogę realnie zaproponować.
W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęściej wykorzystywanym opcjom odnośnie zatrudnienia.
Jak zatrudniać aby uniknąć umowy o pracę?
Faktura
Wielu ludzi często narzeka na konieczność samozatrudnienia. Na rynku jednak rynku coraz więcej osób, które pracują dla kilku małych firm, prowadzą swoją działalność i mogą wystawić Ci fakturę. Jedyna trudność jest taka, że taką osobę trzeba znaleźć. Osobiście sugeruję szukać w miejscach, gdzie „grupują się” wirtualne asystentki, bądź asystenci. Takie osoby chętnie podejmują współpracę na dość luźnych zasadach i z możliwością regulowania obciążenia pracą w poszczególnych miesiącach.
Działalność nierejestrowana
Od kilku lat można w Polsce prowadzić działalność bez konieczności jej rejestracji. Jest tam kilka warunków, ale najważniejszym jest fakt, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie może przekraczać w miesiącu przychodów połowy minimalnej krajowej ( na rok 2020 to połowa z 2600zł, czyli 1300zł). Możesz spróbować poszukać osoby, która ma ograniczony czas ( np. świeżo upieczone mamy) lub osoby, które chcą sobie dorobić ( np. studenci) i podjąć tego typu współpracę.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Umowa o dzieło
Kolejnym pomysłem na współpracę jest umowa o dzieło. Umowa o dzieło jest umową o rezultat, a więc z osobą, którą zatrudniasz musisz umówić się co chcesz od niej kupić np. prezentacje, opisy produktów do sklepu, grafiki, czy artykuły. W umowie takiej nie możesz zawierać czynności np. odbieranie telefonów, obsługa sekretariatu czy publikowanie postów. Umowa o dzieło więc będzie sprawdzała się w momentach, gdy masz do oddelegowania konkretny rezultat.
Umowa zlecenia
W przypadku czynności, o których wspominałam wyżej np. obsługa klienta, sekretariatu, prowadzenie mediów społecznościowych na pewno bardziej odpowiednia będzie umowa zlecenia. Możesz zatrudniać na dowolną ilość godzin w miesiącu i ta ilość może się zmieniać. A więc nie jest tak mocno przywiązany do osoby, jak w przypadku umowy o pracę.
Umowa o pracę
Umowa o pracę to chyba nadal najbardziej popularna forma zatrudniania osób w Polsce. Wynika to z naszych przyzwyczajeń oraz tego że od dziecka mamy mówione, że umowa o pracę na czas nieokreślony to szczyt marzeń. Dla wielu ludzi wiąże się z to z poczuciem bezpieczeństwa. Jeżeli szukamy kogoś na pełny etat, kogoś z kim planujemy budować dłuższą relację, prawdopodobnie będzie wiązało się to chęcią posiadania przez tą osobę umowy o pracę.
Sposób szukania i zatrudniania ludzi zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że umowa którą podpisujesz i relacje na jakie się umawiasz będą miały długofalowy wpływ na działanie Twojej firmy. Od momentu, gdy decydujesz się na współpracę z innymi ludźmi ponosisz większe ryzyko. W tym miejscu mogą uratować Cię tylko jasne zasady współpracy.

"Papierologia" pracownicza, wytłumaczona ludzkim językiem