Jak zamknąć rok kalendarzowy w firmie bez stresu?

Lis 22, 2019Jednoosobowa Działalność Gospodarcza, Spółka z o.o., Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

Pod koniec każdego roku przedsiębiorcy upewniają się, jakie obowiązki wynikające z prawa muszą zrealizować. Oczywiście rodzaju obowiązków wynikają z formy prawnej, czy wielkości firmy. W poniższym artykule podopowiadamy jak zamknąć rok kalendarzowy bez stresu.

Jak się przygotować do zamknięcia roku?

Zamknięcie roku wiąże się z wieloma obowiązkami i terminami. Pierwsze terminy np. jak zgłoszenie zmiany formy opodatkowania mijają na początku stycznia, a termin złożenia sprawozdania finansowego sięga w skrajnych wypadkach nawet lipca kolejnego roku. Prawdopodobnie w ogromnie swoich codziennych zadań możesz zapomnieć o niektórych obowiązkach. Polecam, aby wpisać sobie w kalendarz sprawy, jakie musisz zrealizować. Jednak tutaj często zadajecie pytania, skąd mam wiedzieć jakie obowiązki na mnie spoczywają. Właśnie dlatego, abyś nie musisz się o to martwić przygotowałam specjalną listę z terminami, wszystko na jednej stronie.

 

Czym jest podsumowanie finansowe?

Bez względu na formę prawną musisz dokonać bilansu przychodów i kosztów w Twojej firmie za rok kalendarzowy. W działalności gospodarczej dokonuje się tego po prostu na PIT36 lub PIT36L, w przypadku prowadzenia spółek zazwyczaj jest to sprawozdanie finansowe oraz deklaracja przychodu i kosztu na przestrzeni roku kalendarzowego.  Jednak ten punkt dla przedsiębiorców jest stosunkowo prosty. Co roku dokonują tego typu rozliczeń.

 

Co muszę zrobić w związku z zatrudnianiem pracowników?

Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest zazwyczaj temat rozliczeń pracowników. Tutaj mamy obowiązek wystawienia PIT-11, informacji  o osobach posiadających uprawnienia do rent, czy emerytur, informacji o osobach niepełnosprawnych, podsumowania deklaracji rocznych. Temat pracowników jest dość drażliwy i szczególnie tutaj nie chcemy popełnić błędów. Dlatego warto skorzystać z naszej check listy, aby mieć rękę na pulsie.

 

Co z rozliczeniami zapasów magazynowych?

Wielu przedsiębiorców jest przyzwyczajonych do realizowania spisu z natury pod koniec roku. Służy to określeniu realnego stanu magazynu, a w tym również „kwocie” zamrożonych pieniędzy w towarze. Takie informacje należy zawrzeć w rozliczeniu rocznym i właśnie dlatego tak często księgowość prosi  o tego typu zestawienia.

 

Co mogę powierzyć księgowości, a co muszę osobiście sprawdzić?

Większość z nas korzysta z pomocy biur rachunkowych. I w praktyce to oni zajmują się przygotowaniem rozliczenia rocznego, to oni zajmują się wysłaniem w naszym imieniu niezbędnych dokumentów do urzędów. Jednak w mojej ocenie warto wiedzieć, co powinno być zrobione, tak abyśmy chociaż w sposób wyrywkowy sprawdzić działalność księgowości.

 

Dlatego zachęcam Cię do pobrania check listy dotyczącej zakończenia roku. Znajdziesz tam obowiązki dla osób prowadzących spółki oraz jednoosobowe działalności gospodarcze oraz obowiązki dla firm, które zatrudniają pracowników.

 

Pobierz checklistę na zakończenie roku kalendarzowego w firmie

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Podatek ryczałtowy to jeden z sposobów opodatkowania jaki możesz wybrać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Polega na opłacaniu konkretnej stawki podatku od przychodu. A więc w takiego typu działalności nie możesz uwzględniać kosztów. Jedynym wyjątkiem są...

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Spółka z o.o. kusi coraz więcej przedsiębiorców. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które prowadzą JDG od kilku, czasami kilkunastu lat. Niezwykle często macie obawy odnośnie obiegu gotówki i tzw. pełnej księgowości. Dziś kilka słów o tym, jak mentalnie poradzić...

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Rok 2020, poza pandemią, która przyhamowała gospodarkę na całym świecie, był również związany z wieloma zmianami przepisów, które ostatecznie działają na niekorzyść właścicieli firm. To prowadzi do podwyższonego ryzyka biznesowego. Tym samym wielu przedsiębiorców...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.