Jakie są możliwości związane z rozwiązaniem umowy w postępowaniu upadłościowym?

cze 6, 2020Firma w kryzysie

Ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy rozpoczyna okres zmierzający do jego likwidacji. W tym okresie obowiązki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej wykonuje powołany syndyk. To na nim spoczywa zatem uregulowanie sytuacji pracowników upadłego przedsiębiorcy.

 

Liczba zatrudnionych u upadłego przedsiębiorcy pracowników determinować będzie zasady ich zwalniania.

 Syndyk w imieniu upadłego pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników stosował będzie zasady rozwiązywania stosunku pracy wynikające z Kodeksu pracy.

 Natomiast do upadłego pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników zastosowanie będą miały przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zatem konieczne będzie przestrzeganie zasad wynikających ze zwolnień grupowych.

 Ogłoszenie upadłości pracodawcy wymusza zwolnienie wszystkich zatrudnionych pracowników, zatem zwolnieniu podlegają również pracownicy objęci szczególną ochroną (art. 411 KP).

 Możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia umów zawartych na czas określony i nieokreślony do 1 miesiąca, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostały okres wypowiedzenia (art. 361 KP).

Co istotne, skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca nie skraca wymiaru zwolnienia na poszukiwanie pracy, który trwa 3 dni robocze (art. 37 § 2 pkt 2 KP).

 Nie jest również konieczna konsultacja wypowiedzenia o pracę na czas nieokreślony z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika (art. 411 KP).

 Pracodawca obowiązany jest do wypłaty wszystkich wynagrodzeń. Roszczenia ze stosunku pracy nie wymagają zgłoszenia jak w przypadku innych wierzytelności, umieszczane są w spisie wierzytelności z urzędu i należą do I kategorii należności, które są zaspokajane jako pierwsze (art. 237 oraz art. 342 ust. 1 pkt 1 PrUpad).

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w kryzysie:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę oraz podejmuje decyzje finansowe, w tym o zaciąganiu zobowiązań. Przez zaciąganie zobowiązań nie mam na myśli tylko wszelkiego rodzaju kredytów, ale również umów z wykonawcami, dostawcami i innych zamówień, które generują dla...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Czy spółka z o.o. jest dla mnie?

Wielu właścicieli firm zastanawia się nad tym, czy spółka z o.o. jest właściwym sposobem do prowadzenia swojego biznesu. Dzięki temu e-bookowi na pewno zbliżysz się do odpowiedzi na to pytanie.

Wypełnij formularz i pobierz darmowe materiały

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.