Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

cze 30, 2020Firma w kryzysie, Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do terminu wygaśnięcia umowy i pokojowo się rozchodzą. Niestety ma to miejsce stosunkowo rzadko, ponieważ zazwyczaj jednak ktoś składa wypowiedzenie.

Wypowiedzenie umowy

Może ono być złożone albo przez pracownika, albo przez pracodawcę. W pierwszym przypadku (przez pracownika) podwładny ma dwie formy do wyboru:

Zastosować wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Normalna i najczęściej spotykana forma. Ważne jest to, że zachowując okres wypowiedzenia pracownik nie musi podawać powodu z jakiego chce rozstać się z pracodawcą. Prawdopodobnie i tak zostanie o to zapytany, natomiast nie jest zobligowany do odpowiedzi.

Zastosować wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia. To może mieć miejsce w sytuacji, kiedy pracodawca wyraźnie narusza swoje obowiązki, czyli na przykład spóźnia się z wynagrodzeniem. Nawet jeżeli tylko raz wydarzy się taka sytuacja to pracownik ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Może również zerwać umowę, gdy naruszone są przepisy BHP.

Z drugiej strony umowę może wypowiedzieć pracodawca. W tym wypadku struktura jest nieco bardziej złożona. Tutaj również można zachować okres wypowiedzenia lub zastosować natychmiastowe zwolnienie i analogicznie tym razem pracownik musi w ciężki sposób naruszyć swoje prawa i obowiązki. Mówimy tu o na przykład przyjściu do pracy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy kradzieży. Jeżeli mamy w firmie alkomat i sprawdzamy przy wejściu trzeźwość pracowników to chcąc kogoś zwolnić w trybie dyscyplinarnym powinniśmy wezwać policję, która stwierdzi, że dana osoba faktycznie jest pod wpływem alkoholu. Sami z siebie nie powinniśmy tego robić. Jako pracodawcy możemy również wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym osobie, która przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, wynoszącym powyżej 180 dni.

Skupiając się na wypowiedzeniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez pracodawcę należy podać powód. Może on leżeć po jednej lub po drugiej stronie umowy. Na przykład wypowiadamy umowę ze względu na redukcję etatów, cięcie kosztów, zmianę struktury organizacyjnej itd. Powyższe powody leżą po stronie pracodawcy.

Zwolnienia grupowe

W niektórych sytuacjach pracownikom należy się wtedy odprawa. Dotyczy to tzw. zwolnień grupowych. Możemy o nich mówić jeśli: 

– Przedsiębiorstwo zatrudnia mniej niż 100 osób i wypowiada umowy przynajmniej 10 pracownikom w ciągu 30 dni, 

– Przedsiębiorstwo zatrudnia między 100 a 300 osób i wypowiada umowy 10% pracowników w ciągu 30 dni,

– Przedsiębiorstwo zatrudnia powyżej 300 osób i wypowiada umowy przynajmniej 30 pracownikom w ciągu 30 dni. 

Jest to podstawa do wypłacenia odprawy pracownikom.

Ile wynosi odprawa?

– Jeżeli staż pracy pracownika wynosi do 2 lat to odprawa jest równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, 

– Jeżeli staż pracy wynosi między 2 a 8 lat to odprawa jest równa dwumiesięcznemu wynagrodzeniu, 

– Powyżej 8 letniego stażu odprawa wynosi 3 miesięczne wynagrodzenie. 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Kiedy muszę podać powód?

Trudniejsze przypadki występują wtedy, gdy powód leży po stronie pracownika. Na przykład notoryczne spóźnianie się do pracy, niechęć do współpracy, skargi ze strony kontrahentów, błędy, reklamacje itd. W takim przypadku, jako pracodawca, powinniśmy mieć dowód, że daliśmy pracownikowi szansę na poprawę. Najlepiej w postaci rozmowy służbowej, po której sporządzona zostaje notatka, którą dajemy do podpisu pracownikowi. To świetne zabezpieczenie w przypadku oburzenia podwładnego, że nie miał szansy się poprawić lub nie został o czymś poinformowany. Mimo wszystko polecam jednak porozmawiać wcześniej z pracownikiem, czy nie byłoby rozsądniejsze dla niego rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W dużej części przypadków pracownik przystaje na taką propozycję. Zwłaszcza wtedy, gdy wie, co zrobił źle. 

Zwracam szczególną uwagę na sam moment wręczenia wypowiedzenia. Jako pracodawca pewnie wiesz, że zdarzają się pracownicy roszczeniowi, którzy mogą robić problemy, na przykład poprzez niepodpisanie wypowiedzenia czy „lewe” L-4. W takim przypadku warto podczas wręczania wypowiedzenia mieć świadka, który w razie problemów podpisze oświadczenie, że zostało ono skutecznie wręczone. Ma ono moc prawną.  

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

– 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

– 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

– 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

– 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

– 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jak liczyć poszczególne okresy wypowiedzenia

– 3 dni – liczy się jako kolejne dni robocze, a więc jeżeli wypowiedzenie wręczysz w środę, pierwszy dzień to czwartek, drugi to piątek, trzeci dzień to poniedziałek.

– okresy tygodniowe – zawsze liczymy od niedzieli do soboty, a więc jeżeli okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień i wręczysz go w środę, jego bieg rozpocznie się w najbliższą niedzielę i zakończy w sobotę w kolejnym tygodniu. Analogicznie ma się sytuacja do okresy dwutygodniowego, jednak sam okres wypowiedzenia będzie zamiast 1 tygodnia, trwa dwa, czyli zakończy się również w sobotę, ale o tydzień później

– okresy miesięczne liczymy od  1 dnia miesiąca kalendarzowego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. A więc jeżeli wręczysz wypowiedzenie np. 20 września i okres wypowiedzenia trwa 1 miesiąc. W takim wypadku rozpocznie się 1 października i zakończy ostatniego października. W przypadku, gdyby okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące rozpocznie się również 1 października, ale zakończy 31 grudnia.

jak poprawnie zatrudniac pracownikow

"Papierologia" pracownicza, wytłumaczona ludzkim językiem

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.