Kiedy muszę dać pracownikowi umowę na czas nieokreślony

maj 16, 2020Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Umowa na czas nieokreślony dla wielu przedsiębiorców jest szczytem zaufania do pracownika. Dla pracowników jest to najbardziej pożądana umowa. Zwykle otwiera sporo możliwości w postaci zdolności kredytowej. Jest również pozornym spokojem. Wiąże się również z trochę trudniejszym procesem rozwiązania umowy. Mam na myśli konieczność podawania powodu.

Jakie są (główne) rodzaje umów o pracę?

W kodeksie pracy wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje umów. Umowa na okres próbny, umowa na czas określony oraz umowa na czas nieokreślony. 

Gdy przychodzi do nas nowy pracownik to zwykle w pierwszej kolejności zatrudniamy go na umowę na okres próbny. Należy wiedzieć, że nie może ona trwać dłużej niż 3 miesiące. Czyli umowa zaczynająca się 1 września kończy się 30 listopada. Mamy pełne prawo do zawarcia umowy na okres krótszy np. na jeden miesiąc, jednak nie możemy dać później drugiej umowy na kolejne dwa miesiące.

Musi to być umowa na maksymalnie trzy miesiące, której nie można podpisywać więcej niż raz. Wyjątkiem może być sytuacja kiedy na przykład zatrudniliśmy osobę na stanowisko asystentki zarządu i po 3 miesiącach stwierdziliśmy, że kompletnie nie nadaje się do tego typu pracy, ale świetnie radzi sobie ze sprawami księgowymi. Możemy dać jej jeszcze raz umowę na okres próbny, dlatego że jest ona związana z innym stanowiskiem pracy. Przestrzegam jednak przed kombinowaniem. To, że na umowie napiszemy inną rolę nie oznacza, że unikniemy odpowiedzialności w przypadku ewentualnej kontroli lub zdenerwowanego pracownika, który doniesie na nas do Inspekcji Pracy. Bardziej liczy się zakres zadań. Jeżeli będzie identyczny lub podobny do poprzedniego to urząd może uznać, że jest to to samo stanowisko.

W wypowiedzeniu umowy na okres próbny nie zmieniło się nic od kilku lat. Jeżeli jest zawarta do 2 tygodni, które są często stosowane w branży budowlanej, to okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, czyli wypowiedziana umowa w poniedziałek ma swój koniec w czwartek. Jeżeli okres próbny trwa pomiędzy 2 tygodniami, a 3 miesiącami to wypowiedzenie wynosi tydzień. Wszystkie wypowiedzenia liczy się od niedzieli do soboty, więc dając pracownikowi w piątek to pierwszej niedzieli do kolejnej soboty mija jeden tydzień. Jeżeli umowa na okres próbny trwa dokładnie 3 miesiące to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. W tym przypadku również liczmy od niedzieli do soboty.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Ile mogę zastosować umów o pracę na czas określony?

Drugą formą jest umowa o pracę na czas określony. W jej zakresie, w 2016 r., w życie weszło najwięcej zmian. Obecnie może być zawarta maksymalnie na 33 miesiące. Do tego czasu nie wlicza się okresu próbnego. Możemy podpisywać tzw. umowy odcinkowe, na przykład na rok, na rok i na rok, jednak nie może być ich więcej niż 3. Są więc dwa warunki: okres zatrudnienia nie może być dłuższy niż 33 miesiące i ilość umów musi być mniejsza lub równa 3. Wypowiedzenie na czas określony w 2016 roku zostały zrównane z umowami na czas nieokreślony. Jeżeli staż pracy pracownika w danej firmie wynosi do 6 miesięcy to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie (od niedzieli do soboty). Między 6 miesiącem a 3 rokiem stażu pracy okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc, licząc pełne miesiące kalendarzowe. Nawet jeśli damy wypowiedzenie 28 października to zaczyna ono biec od 1 listopada do 30 listopada. Natomiast dając wypowiedzenie 1 listopada obowiązuje od 1 grudnia do końca grudnia. Jeżeli staż pracy pracownika wynosi więcej niż 3 lata to okres wypowiedzenia jest równy 3 miesięcy. Znowu liczone są pełne miesiące.

 

Kiedy muszę dać pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony?

Umowę na czas nieokreślony musisz zastosować, wtedy gdy wykorzystasz limit umów na czas określony. W praktyce ich łączna długość trwania jest większa niż 33 miesiące lub jest ich więcej niż 4. Jednak możesz zawrzeć taką umowę dużo wcześniej i zależy to od Twojej decyzji. 

Gdyby przydarzyło się, że przeoczysz okres 33 miesięcy lub niechcący zawrzesz 4 umowę na czas określony – w oby tych wypadach umowa na czas określony pomimo swojej nazwy jest traktowana jak umowa na czas nieokreślony. 

 

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy na czas nieokreślony masz sporo możliwości i możesz manewrować okresami oraz formami zatrudnienia. 

jak poprawnie zatrudniac pracownikow

"Papierologia" pracownicza, wytłumaczona ludzkim językiem

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.