Koniec ulgi na start. Jaki ZUS zapłacę teraz?

Lut 26, 2019Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

W kwietniu 2018 wprowadzono nowe przepisy pozwalające nowym przedsiębiorcą skorzystać z tzw. ulgi na start. Ulga ta pozwala przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej płacić składkę zdrowotną bez składek na ubezpieczenie społeczne. Niezaprzeczalnie jest to ogromny ukłon w stronę nowych przedsiębiorców, którzy mają kilka pierwszych miesięcy na rozkręcenie swojego biznesu.

Czym dokładnie jest ulga na start?

W momencie rejestracji firmy przedsiębiorca, który chce z tej ulgi skorzystać rejestruje się w ZUS z kodem 0540. To jest kod, dzięki któremu w ZUS widniejesz jako osoba płacą tylko składkę zdrowotną. Często pada pytanie jak policzyć te 6 miesięcy. Niektórzy myślą, że jak rozpoczną działalność np. 15.02.2019 to 6 miesięcy kończy im się 14.08.2019. Nic bardziej mylnego. Mówimy o pełnych 6 miesiącach, a więc jeżeli rozpoczniesz działalność 15.02.2019 wtedy pierwszy miesiącem jest marzec, a ostatnim sierpień. A więc Twój preferencyjny okres kończy się 31.08.2019. Warto tutaj wspomnieć o takim w mojej ocenie trochę absurdzie. Zamiast 1 dnia miesiąca np. 1.02, wystarczy rozpocząć działalność 2.02 i wtedy pierwszym miesiącem jest już marzec, pomimo tego, że rozpoczęcie działalności opóźniło się tylko o jeden dzień.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Koniec początkowej ulgi – co zrobić dalej?

Tak, czy owak w momencie kiedy kończy się 6 miesięczny okres korzystania z ulgi na start powinieneś wyrejestrować się z ZUS z kodem 0540, i zarejestrować z nowym 0570. Wyrejestrowanie następuję z dniem później niż data zakończenia, czyli jeżeli to jest 31.08, to wyrejestrowujesz się z datą 1.09.  i z taką samą datą rejestrujesz się z nowym kodem. Rejestracji dokonujesz na deklaracji ZUS ZUA, a wyrejestrowania na deklaracji ZUS ZWUA. Na zgłoszenie tych zmian mamy 7 dni od daty zaistnienia zmiany, czyli realnie do 8 dnia miesiąca.

Warto w tym momencie wspomnieć, że kod 0570 upoważnia Cię do płacenia tzw. małego ZUS_u przez kolejne 24 miesiące. A więc po zastosowaniu ulgi na start możesz jeszcze przez okres dwóch lat korzystać z preferencyjnych składek ZUS.

I ostatni obowiązek o jakim należy pamiętać, to że jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji rozliczeniowej. Przedsiębiorca, który płaci składki tylko za siebie powinien opłacić je do 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Deklarację rozliczeniową powinniśmy składać w tym samym terminie.

Mamy nadzieję, że ta szybka instrukcja obsługi pomoże wam przy obsłudze zmian przechodzenia z ulgi na start na mały ZUS.

Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Praca na etacie i JDG

Praca na etacie i JDG

Kiedy rozpoczynamy swój biznes bardzo często w początkowej fazie łączymy to z pracą etatową. I właśnie wtedy powstaje sporo pytań – jak sensownie łączyć prowadzenie firmy oraz pracę na etacie. Nie będziemy się dziś skupiać na zarządzaniu czasem, a na tym jak to...

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Podatek ryczałtowy to jeden z sposobów opodatkowania jaki możesz wybrać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Polega na opłacaniu konkretnej stawki podatku od przychodu. A więc w takiego typu działalności nie możesz uwzględniać kosztów. Jedynym wyjątkiem są...

Podatek ryczałtowy  – zmiany 2021

Podatek ryczałtowy – zmiany 2021

Rok 2021 przynosi sporo zmian w podatkach. Na szczęście są też takie, które działają na plus. Do takich zmian należą zmiany w podatku ryczałtowy. Zwiększył się limit przychodów, dla wielu branż obniżyła się stawka podatku. Co to znaczy, że rozliczam się podatkiem...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą