Kasa fiskalna wydaje się być ogromnym problemem. Ludzie na siłę jej unikają i obawiają się problemów z nią związanych. A prawda jest taka, że to takie samo narzędzie jak faktury tylko na mniejszym urządzeniu.

Kiedy mogę być zwolniony z kasy fiskalnej?

Firmy, które prowadzą sprzedaż dla klientów indywidualnych co do zasady muszą posiadać kasę fiskalną. Najbardziej oczywiste jest to w przypadku punktów sprzedaży/sklepów. Wtedy do każdej transakcji wręczamy paragon fiskalny. Ze zwolnienia posiadania kasy fiskalnej mogą zrezygnować firmy, które mają poniżej 20 tys obrotu rocznie. Najczęściej są to jakieś punktu usługowe typu dorabianie kluczy, szewce itp. Jednak umówmy się, że jeżeli naszym corem biznesu jest sprzedaż towarów, usług dla osób indywidualnych raczej na pewno ten limit przekroczymy. Drugim sposobem na ominięcia kasy fiskalnej to prowadzenie sprzedaży online. A więc mamy sklep internetowy i sprzedaż jest rejestrowana na naszym koncie bankowym. Do takiego typu sprzedaży nie musimy zakładać kasy fiskalnej. Na rynku funkcjonują też sklepy, które mają sprzedaż w punkcie sprzedaży oraz przez internet. A więc jeżeli z powodu prowadzonej przez Ciebie sprzedaży w punkcie jesteś zobowiązany posiadać kasę fiskalną, wtedy całą sprzedaż łącznie z tą internetową nabijasz na kasę fiskalną.

Limit zwolnienia to 20 tys obrotu rocznie. Jeżeli w danym roku zaczynasz prowadzić firmę, wtedy ten limit liczymy proporcjonalnie do okresu przez jaki w danym roku prowadzisz firmę.

 

Kto jest zobowiązany posiadać kasę fiskalną?

Posiadać kasę fiskalną powinna każda firma, która przekroczy limit obrotów 20 tys. Jeżeli w danym roku przekroczysz taką sprzedaż wtedy musisz kupić kasę fiskalną. Masz dokładnie 2 miesiące od daty przekroczenia limitu.

Niestety jak zawsze w naszych przepisach występują wyjątki. A więc są branże, w których musimy mieć kasę od pierwszego dnia bez względu na to, czy przekraczamy ten limit czy nie. Lista zawodów co rok jest rozszerzana i najlepiej sprawdzić to przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Należą do niej m.in. fryzjerzy, mechanicy, lekarze, prawnicy, taksówkarze i podatnicy świadczący usługi gastronomiczne.

 

Jaka jest procedura rejestracji kasy fiskalnej?

Kiedy Twoja firma jest zobowiązana do zakupu kasy fiskalnej, należy w pierwszej kolejności zgłosić zamiar posiadania kasy do urzędu skarbowego. W drugim kroku należy już skorzystać z usług serwisowych. Kasy fiskalne sprzedają specjalistyczne firmy, które są też jednocześnie serisantami. I tak naprawdę zgłaszając się do takiej firmy będziemy pokierowani, co i w jakiej kolejności mamy zrobić. Ogólnie serwisant powinien dokonać fiskalizacji, założyć książkę serwisową i wysłać zgłoszenie do urzędu skarbowego. Istnieje dodatkowo obowiązek przeglądu kasy fiskalnej, co minimum 2 lata.

Tutaj często pada pytanie, jaką kasę kupić. Realnie możliwie najnowocześniejszą, ponieważ co prawda termin elektronicznych kas przesuwa się z roku na rok. Jednak w końcu prawdopodobnie kasy fiskalne będą przesyłały dane bezpośrednio do urzędów skarbowych. Warto tutaj wspomnieć, że kasy nowego typu mają możliwość wbicia numeru NIP klienta, dzięki czemu będzie później mógł poprosić o FV. Bez wbicia takiego numeru nie wolno nam wystawić FV do takiego paragonu. Kasy starszego typu tej możliwości nie mają, a więc mają obowiązek wystawić FV do każdego paragonu.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Jak na co dzień korzystać z kasy fiskalnej?

Być może to pytanie wydawać się banalne, to jednak poza nabijaniem każdej sprzedaży na kasę fiskalną należy również drukować raporty dobowe. Raport ten powinniśmy wydrukować po zamknięciu sprzedaży w danym dniu lub najpóźniej następnego dnia przed rozpoczęciem sprzedaży. Poza raportem dobowym jesteśmy zobowiązani do drukowania raportu miesięcznego sprzedaży. Raport ten jest podstawą dla księgowości do zarejestrowania wielkości przychodu ze sprzedaży dla klientów indywidualnych.

Być może to oczywiste, jednak jeżeli ktoś płaci kartą powinien dostać od was potwierdzenie płatności kartą, ale również paragon fiskalny. A więc płatności kartą są liczone w taki sam sposób jak płatności gotówką.

 

Jak uzyskać zwrot za kasę fiskalną z urzędu skarbowego?

Kasa fiskalna jest urządzeniem, które jest dotowane przez urzędu skarbowe. Dziś można trzymać zwrot nie wyższy niż 750zł za pojedynczą kasę fiskalną. Jeżeli otwieramy kilka punktów w jednym czasie warto kupić wszystkie kasy w jednym momencie, ponieważ wtedy otrzymamy 700zł zwrotu na każdą kasę. A kiedy zdecydujemy się na kolejne kasy w późniejszym terminie, wtedy taki zwrot nas nie obowiązuje.

Aby możliwe było skorzystanie z odliczeń ulgi na zakup kasy fiskalnej, podatnik musi spełniać następujące warunki:

  • złożyć do urzędu skarbowego (jeszcze przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania) pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscach ich używania do ewidencjonowania;
  • posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,
  • rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te spełniały  funkcje określone  w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT.

W przypadku jeżeli nasza firma jest podatnikiem podatku VAT możemy potrącić sobie kwotę zwrotu w deklaracji od podatku do zapłaty. W przypadku, gdy nasza firma nie jest podatnikiem podatku VAT powinniśmy złożyć wniosek o zwrot do urzędu skarbowego. Zwrot powinien nastąpić w ciągu 25 dni daty przyjęcia wniosku.

Jak mam ewidencjonować przychody, kiedy jestem zwolniony z kasy fiskalnej?

Jeżeli Twoja firma sprzedaje towar/usługi w punkcie sprzedaży i korzysta z zwolnienia obowiązku posiadania kasy fiskalnej i tak jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży. Taka ewidencja może być prowadzona w zeszycie , czy tabelki w komputerze. Sporządzona przez nas ewidencja jest dokumentem księgowym i stanowi jedną ze składowych potrzebnych do obliczenia podatku.

Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie