Nowy ład wiąże się z dość sporą stratą dla naprawdę wielu przedsiębiorców. Składka zdrowotna liczona od dochodu bez możliwości jej odliczenia dla firm, które rozliczają się ryczałtowo oznaczać może wzrost podatków o kilka tysięcy miesięcznie. Nie ma się co oszukiwać — coraz więcej przedsiębiorców już teraz szykuje sobie wyjście ewakuacyjne. Pytanie, co takim wyjściem może być. W warunkach polskich w mojej ocenie pozostaje obecnie spółka z o.o. oraz ewentualne poszukiwania rozwiązań za granicą. Z uwagi na temat Brexitu i dość niepewnej przyszłość podatkowej w Wielkiej Brytanii coraz częściej kierujemy swój wzrok na Czechy.
Spółka z o.o.
Spółka z o.o., a właściwie jej wspólnicy, czy zarząd zgodnie z obecnymi przepisami nie są zobowiązani do tego, aby być w tej firmie zatrudnionym. A tym samym nie muszą borykać się z tematem składek ZUS. Sam fakt działania jako spółka z o.o. też mocno ogranicza ryzyko utraty majątku prywatnego. Spółka ma też sporo innych plusów jak łatwość sprzedaży udziałów, wymiany wspólników, łatwość w ułożeniu procesów spadkowych. Jednak ogrom osób twierdzi, że docenia te wszystkie zalety, jednak posiadanie spółki wiąże się z koniecznością zapłaty podwójnego podatku. Oczywiście jest w tym trochę racji. Podwójne opodatkowanie występuje wtedy, gdy wypłacamy zysk wspólnikom. Jednak należy zauważyć, że istnieją legalne sposoby na wypłaty dla zarządu i wspólników, które nie powodują podwójnego opodatkowania. Z drugiej strony nadal 9% podatku dochodowego w spółce, a następnie 19% od dywidendy w wielu wypadkach może okazać się mniejszym obciążeniem niż zapłata 32% podatku oraz składki zdrowotnej od dochodu.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Firma w Czechach
W ciągu kilku dni od daty ogłoszenia nowego ładu trendy Google wyraźnie wskazywały na ogromne zainteresowanie rozwiązaniem firmy w Czechach. Część ludzi obawia się konieczności zmiany rezydentury podatkowej. Jednak prawda jest taka, że możesz posiadać firmę w Czechach, a podatki opłacać zgodnie z rezydenturą podatkową. Druga sprawa, że w momencie, gdy zdecydujesz się na spółkę z o.o. w Czechach okazuje się, że temat rezydentury podatkowej właściwie znika. Spółek nie obowiązuje rezydentura. A więc możesz działać legalnie na terenie Polski i pobierać wynagrodzenie z Czech. Oczywiście każde takie rozwiązanie należy mocno rozważyć, przeliczyć i sprawdzić. Faktem jest, że temat firmy w Czechach wygląda niezwykle atrakcyjnie.
Więcej na ten temat pisał nasz parter z Czech.