Nowy ład – jak z tego wybrnąć

maj 24, 2021Spółka z o.o.

Nowy ład wiąże się z dość sporą stratą dla naprawdę wielu przedsiębiorców. Składka zdrowotna liczona od dochodu bez możliwości jej odliczenia dla firm, które rozliczają się ryczałtowo oznaczać może wzrost podatków o kilka tysięcy miesięcznie. Nie ma się co oszukiwać – coraz więcej przedsiębiorców już teraz szykuje sobie wyjście ewakuacyjne. Pytanie, co takim wyjściem może być. W warunkach polskich w mojej ocenie pozostaje obecnie spółka z o.o. oraz ewentualne poszukiwania rozwiązań za granicą. Z uwagi na temat Brexitu i dość niepewnej przyszłość podatkowej w Wielkiej Brytanii coraz częściej kierujemy swój wzrok na Czechy.

Spółka z o.o.

Spółka z o.o., a właściwie jej wspólnicy, czy zarząd zgodnie z obecnymi przepisami nie są zobowiązani do tego, aby być  w tej firmie zatrudnionym. A tym samym nie muszą borykać się z tematem składek ZUS. Sam fakt działania jako spółka z o.o. też mocno ogranicza ryzyko utraty majątku prywatnego. Spółka ma też sporo innych plusów jak łatwość sprzedaży udziałów, wymiany wspólników, łatwość w ułożeniu procesów spadkowych. Jednak ogrom osób twierdzi, że docenia te wszystkie zalety, jednak posiadanie spółki wiąże się z koniecznością zapłaty podwójnego podatku. Oczywiście jest w tym trochę racji. Podwójne opodatkowanie występuje wtedy, gdy wypłacamy zysk wspólnikom. Jednak należy zauważyć, że istnieją legalne sposoby na wypłaty dla zarządu i wspólników, które nie powodują podwójnego opodatkowania. Z drugiej strony nadal 9% podatku dochodowego w spółce, a następnie 19% od dywidendy w wielu wypadkach może okazać się mniejszym obciążeniem niż zapłata 32% podatku oraz składki zdrowotnej od dochodu.

Jeżeli interesuje Cię temat spółki komplet najważniejszych informacji zebraliśmy TUTAJ

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Firma w Czechach

W ciągu kilku dni od daty ogłoszenia nowego ładu trendy google wyraźnie wskazywały na ogromne zainteresowanie rozwiązaniem firmy w Czechach. Część ludzi obawia się konieczności zmiany rezydentury podatkowej. Jednak prawda jest taka, że możesz posiadać firmę w Czechach, a podatki opłacać zgodnie z rezydenturą podatkową. Druga sprawa, że w momencie, gdy zdecydujesz się na spółkę z o.o. w Czechach okazuje się, że temat rezydentury podatkowej właściwie znika. Spółek nie obowiązuje rezydentura. A więc możesz działać legalnie na terenie Polski i pobierać wynagrodzenie z Czech. Oczywiście każde takie rozwiązanie należy mocno rozważyć, przeliczyć i sprawdzić. Faktem jest, że temat firmy w Czechach wygląda niezwykle atrakcyjnie.

Więcej na ten temat pisał nasz parter z Czech.

Firma w Czechach – korzyści

Firma w Czechach – podatki

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czy zarząd spółki z o.o. może korzystać z kwoty wolnej?

Czy zarząd spółki z o.o. może korzystać z kwoty wolnej?

Zdecydowałam się na napisanie tego wpisu, ponieważ dostałam w ciągu tygodnia kilkanaście wiadomości „a moja księgowa mówi, że zarząd nie może korzystać z kwoty wolnej”.  Po ponownej analizie przepisów, rozmowie z partnerami z tej branży nie widzę niczego, co by...

Składka zdrowotna dla zarządu – czy podwyżka to rzeczywiście 9%

Składka zdrowotna dla zarządu – czy podwyżka to rzeczywiście 9%

Od kilku tygodni właściwie codziennie realizuje po kilka spotkań z przedsiębiorcami. I praktycznie na każdym spotkaniu pada to samo pytanie – rozumiem, że podwyżka podatku to 9% dla zarządu wynikające z konieczności opłacania składki zdrowotnej. W mojej ocenie nie...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie