Już trochę się przyzwyczailiśmy, że z dniem 1 stycznia wchodzi w życie wiele zmian przepisów, czy nowości. Raz jest ich więcej, raz mniej. Rok 2024 nie odstaje od poprzednich. Do najważniejszych zmian, jakie wchodzą w życie z pewnością należy obowiązek KSeF, o którym możesz przeczytać TUTAJ. Kolejną zmianą jest podatek minimalny CIT i dzisiaj poruszymy ten właśnie temat. Czym jest podatek minimalny, kto musi go płacić, a kto nie? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Czym jest podatek CIT
Podatek CIT to podatek dochodowy, jaki muszą uiszczać osoby prawne, czyli m.in. spółki z o.o. Wysokość podatku CIT w spółce z o.o. zależy od wielkości jej przychodów i wynosi ona odpowiednio:
- 19% w przypadku tzw. dużych podatników – spółki osiągające przychody powyżej 2 mln. euro rocznie
- 9% w przypadku tzw. małych podatników – spółki, które nie osiągają przychodów rocznych przekraczających kwotę 2 mln. euro.
Więcej na temat podatków w spółce z o.o. możesz przeczytać TUTAJ.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Czym zatem jest podatek minimalny CIT
Przepisy dotyczące podatku minimalnego CIT weszły w życie już w styczniu 2022r., jednak z uwagi na ich nowelizację, były zawieszone do 31 grudnia 2023r. Zatem zaczęły one obowiązywać od 1 stycznia 2024r. To powoduje, że pierwszym rokiem, za który ewentualnie będzie trzeba zapłacić podatek minimalny będzie rok 2024r. Czyli pierwsze rozliczenie nastąpi w roku 2025.
Podatek minimalny jest to nowa forma opodatkowania, która będzie obowiązywać równolegle do znanego nam klasycznego CIT-u. Wynosi on 10% i dotyczy tych przedsiębiorców, którzy wykazują straty podatkowe lub bardzo niskie dochody. Progi dochodowe określił oczywiście ustawodawca (art. 24ca ustawy o CIT).
Tak więc podatkiem minimalnym będą objęci przedsiębiorcy, którzy:
- ponieśli stratę z działalności operacyjnej;
- osiągnęli niską rentowność tj. udział dochodów podatkowych w przychodach podatkowych nie przekroczył 2%.
Kiedy zapłacę podatek minimalny, a kiedy klasyczny CIT?
Wspomnieliśmy już, że jest to nowy podatek, który będzie funkcjonował “równolegle” do klasycznego CIT-u. Oznacza to, że każdy podatnik CIT, będzie musiał zweryfikować na koniec roku, czy będzie zobowiązany do jego opłacenia, czy też nie. Co ważne, jeżeli okaże się, że musisz opłacić podatek minimalny, to ten fakt nie zwalnia Cię z obowiązku uiszczenia klasycznego CIT-u. Zatem może zdarzyć się tak, że będziesz musiał w jednym roku podatkowym zapłacić klasyczny podatek CIT i podatek minimalny jednocześnie. Ale nie obawiaj się, bo kwota minimalnego podatku CIT, będzie mogła być pomniejszona o należny klasyczny CIT.
Kogo obowiązuje nowy podatek
Co do zasady podatkiem minimalnym objęte są:
- spółki, które mają siedzibę lub zarząd w Polsce np. spółki z o.o., spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, a także pod pewnymi warunkami spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne;
- podatkowe grupy kapitałowe (PGK), posiadające polską rezydencję podatkową, które spełnią opisane w przepisach warunki.
Oczywiście samo znalezienie się w jednej z powyższych grup, nie oznacza jeszcze automatycznego obowiązku zapłaty tego podatku. Kluczowe znaczenie ma tu ustalenie wyniku podatkowego.
Kto nie będzie obowiązywał podatek minimalny?
Jak to w naszym kraju bywa, od każdej reguły są wyjątki. Ustawodawca określił, jakie podmioty zwolnione będą z obowiązku uiszczania podatku minimalnego. Jest ich dość sporo. Należą do nich, chociażby podatnicy rozpoczynający swoją działalność, mali podatnicy CIT, podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym. Szczegółowy katalog podmiotów wyłączonych znajdziesz w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT.
Podmiotów zwolnionych z obowiązku płacenia podatku minimalnego jest naprawdę sporo. W rzeczywistości najprawdopodobniej niewiele firm będzie mu podlegało. W praktyce, podatnicy podatku CIT, będą musieli co roku dokonywać wyliczeń, czy kwalifikują się do podatku minimalnego, czy też nie. Oznacza to po prostu więcej pracy dla księgowości. Niestety przepisy, które regulują ten obowiązek, są dość skomplikowane. Ponadto wyliczenie tego podatku będzie odbywało się w nieco inny sposób, niż wyliczenie klasycznego CIT-u.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat zakładania, efektywnego prowadzenia spółki z o.o. to zapraszam Cię do naszego kursu: