Kasa fiskalna wydaje się być ogromnym problemem. Ludzie na siłę jej unikają i obawiają się problemów z nią związanych. A prawda jest taka, że to takie samo narzędzie jak faktury tylko na mniejszym urządzeniu.
Kiedy mogę być zwolniony z kasy fiskalnej?
Firmy, które prowadzą sprzedaż dla klientów indywidualnych co do zasady muszą posiadać kasę fiskalną. Najbardziej oczywiste jest to w przypadku punktów sprzedaży/sklepów. Wtedy do każdej transakcji wręczamy paragon fiskalny. Ze zwolnienia posiadania kasy fiskalnej mogą zrezygnować firmy, które mają poniżej 20 tys obrotu rocznie. Najczęściej są to jakieś punktu usługowe typu dorabianie kluczy, szewce itp. Jednak umówmy się, że jeżeli naszym corem biznesu jest sprzedaż towarów, usług dla osób indywidualnych raczej na pewno ten limit przekroczymy. Drugim sposobem na ominięcia kasy fiskalnej to prowadzenie sprzedaży online. A więc mamy sklep internetowy i sprzedaż rejestrujemy na naszym koncie bankowym. Do takiego typu sprzedaży nie musimy zakładać kasy fiskalnej. Na rynku funkcjonują też sklepy, które mają sprzedaż w punkcie sprzedaży oraz przez internet. A więc jeżeli z powodu prowadzonej przez Ciebie sprzedaży w punkcie musisz posiadać kasę fiskalną, wtedy całą sprzedaż łącznie z tą internetową nabijasz na kasę fiskalną.
Limit zwolnienia to 20 tys. obrotu rocznie. Jeżeli w danym roku zaczynasz prowadzić firmę, wtedy ten limit liczymy proporcjonalnie do okresu, przez jaki w danym roku prowadzisz firmę.
Kto musi posiadać kasę fiskalną?
Posiadać kasę fiskalną powinna każda firma, która przekroczy limit obrotów 20 tys. Jeżeli w danym roku przekroczysz taką sprzedaż wtedy musisz kupić kasę fiskalną. Masz dokładnie 2 miesiące od daty przekroczenia limitu.
Niestety jak zawsze w naszych przepisach występują wyjątki. A więc są branże, w których musimy mieć kasę od pierwszego dnia bez względu na to, czy przekraczamy ten limit czy nie. Lista zawodów co rok się rozszerza i najlepiej sprawdzić to przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Należą do niej m.in. fryzjerzy, mechanicy, lekarze, prawnicy, taksówkarze i podatnicy świadczący usługi gastronomiczne.
Jaka jest procedura rejestracji kasy fiskalnej?
Jeżeli musisz zakupić kasę fiskalną, wówczas w pierwszej kolejności należy zgłosić zamiar posiadania kasy do urzędu skarbowego. W drugim kroku należy już skorzystać z usług serwisowych. Kasy fiskalne sprzedają specjalistyczne firmy, które są też jednocześnie serwisantami. I tak naprawdę zgłaszając się do takiej firmy, pokieruje nas ona, co i w jakiej kolejności mamy zrobić. Ogólnie serwisant powinien dokonać fiskalizacji, założyć książkę serwisową i wysłać zgłoszenie do urzędu skarbowego. Istnieje dodatkowo obowiązek przeglądu kasy fiskalnej, co minimum 2 lata.
Tutaj często pada pytanie, jaką kasę kupić. Realnie możliwie najnowocześniejszą, ponieważ co prawda termin elektronicznych kas przesuwa się z roku na rok. Jednak w końcu prawdopodobnie kasy fiskalne będą przesyłały dane bezpośrednio do urzędów skarbowych. Warto tutaj wspomnieć, że kasy nowego typu mają możliwość wbicia numeru NIP klienta, dzięki czemu będzie później mógł poprosić o FV. Bez wbicia takiego numeru nie wolno nam wystawić FV do takiego paragonu. Kasy starszego typu tej możliwości nie mają, a więc mają obowiązek wystawić FV do każdego paragonu.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jak na co dzień korzystać z kasy fiskalnej?
Być może to pytanie wydaje się banalne, jednak poza nabijaniem każdej sprzedaży na kasę, należy również drukować raporty dobowe. Raport ten powinniśmy wydrukować po zamknięciu sprzedaży w danym dniu lub najpóźniej następnego dnia przed rozpoczęciem sprzedaży. Poza raportem dobowym musimy drukować jeszcze raporty miesięcznej sprzedaży. Raport ten jest podstawą dla księgowości do zarejestrowania wielkości przychodu ze sprzedaży dla klientów indywidualnych.
Być może to oczywiste, jednak jeżeli ktoś płaci kartą powinien dostać od was potwierdzenie płatności kartą, ale również paragon fiskalny. A więc płatności kartą są liczone w taki sam sposób jak płatności gotówką.
Jak uzyskać zwrot za kasę fiskalną z urzędu skarbowego?
Kasa fiskalna jest urządzeniem, które jest dotowane przez urzędu skarbowe. Dziś można trzymać zwrot nie wyższy niż 750zł za pojedynczą kasę fiskalną. Jeżeli otwieramy kilka punktów w jednym czasie warto kupić wszystkie kasy w jednym momencie, ponieważ wtedy otrzymamy 700zł zwrotu na każdą kasę. A kiedy zdecydujemy się na kolejne kasy w późniejszym terminie, wtedy taki zwrot nas nie obowiązuje.
Aby możliwe było skorzystanie z odliczeń ulgi na zakup kasy fiskalnej, podatnik musi spełniać następujące warunki:
- złożyć do urzędu skarbowego (jeszcze przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania) pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscach ich używania do ewidencjonowania;
- posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,
- rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te spełniały funkcje określone w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT.
W przypadku jeżeli nasza firma jest podatnikiem podatku VAT możemy potrącić sobie kwotę zwrotu w deklaracji od podatku do zapłaty. W przypadku, gdy nasza firma nie jest podatnikiem podatku VAT powinniśmy złożyć wniosek o zwrot do urzędu skarbowego. Zwrot powinien nastąpić w ciągu 25 dni daty przyjęcia wniosku.
Jak mam ewidencjonować przychody, kiedy jestem zwolniony z kasy fiskalnej?
Jeżeli Twoja firma sprzedaje towar/usługi w punkcie sprzedaży i korzysta ze zwolnienia obowiązku posiadania kasy fiskalnej i tak jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży. Taka ewidencja może być prowadzona w zeszycie, czy tabelki w komputerze. Sporządzona przez nas ewidencja jest dokumentem księgowym i stanowi jedną ze składowych potrzebnych do obliczenia podatku.
Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!