Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.) została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a rozwiązanie, póki co nie jest, aż tak popularne.
Dla kogo jest P.S.A.?
Rozwiązanie powstało z myślą o ludziach, którzy szukają inwestorów zewnętrznych, szczególnie zagranicznych. A tym samym to może być ciekawe rozwiązanie dla startupów. Będąc szczerym do tej pory spółki świetnie radziły sobie pod postacią spółki z o.o. lub spółki komandytowej. Tym samym wprowadzenie prostej spółki akcyjnej póki co nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Na pewno z biegiem czasu, kiedy przedsiębiorcy, księgowi i urzędy nabiorą więcej pewności w tym zakresie może stać się to bardziej powszechne rozwiązanie.
Zarząd i Rada Dyrektorów
P.S.A. różni się od spółki z o.o. najbardziej strukturą. Akcjonariusze zakładają spółkę i powołują zarząd. Dodatkowo mają prawo do powołania rady dyrektorów – jednak nie jest ona obowiązkowa. Jeżeli istnieje tylko zarząd, to zwykle ma on uprawnienia związane z zarządzaniem spółką oraz raportowaniem do akcjonariuszy zgodnie z ustaleniami w umowie spółki. Jednak jeżeli akcjonariusze powołają do życia radę dyrektorów, to wtedy zarząd zarządza operacyjnie, a rada dyrektorów ma uprawnienia kontrolne wobec zarządu. Takie rozwiązanie wzoruje się na rozwiązaniach chociażby ze spółek brytyjskich.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Podatki
Prosta spółka akcyjna podlega tym samym prawom podatkowym, co spółka z o.o.. A tym samym powinna opłacać podatek CIT oraz VAT (w przypadku zgłoszenia się do VAT-u). Wiele osób pyta mnie, czy posiadanie P.S.A. w czymś szczególnie pomaga. W mojej ocenie podatkowo nic to nie zmienia. Bo nadal w przypadku wypłaty dywidendy będziemy mieli do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. A sposoby na tzw. optymalizacje są właściwie takie same, jak w przypadku działania spółki z o.o..
Jak pewnie zauważyłeś P.S.A. jakoś specjalnie nie różni się od spółki z o.o. (więcej na temat spółki z o.o. możesz przeczytać TUTAJ)Nadal jest to spółka kapitałowa. Jej główna różnica polega na innej strukturze organizacyjnej. Jednak podatkowo to twór, który podlega dokładnie takim samom prawom.