Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

wrz 27, 2021Spółka z o.o.

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a rozwiązanie póki co nie jest, aż tak popularne.

Dla kogo jest P.S.A.?

Rozwiązanie powstało z myślą o ludziach, którzy szukają inwestorów zewnętrznych, szczególnie zagranicznych. A tym samym to może być ciekawe rozwiązanie dla startupów. Będąc szczerym do tej pory spółki świetnie radziły sobie pod postacią spółki z o.o. lub spółki komandytowej. Tym samym wprowadzenie prostej spółki akcyjnej póki co nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Na pewno z biegiem czasu, kiedy przedsiębiorcy, księgowi i urzędy nabiorą więcej pewności w tym zakresie może stać się to bardziej powszechne rozwiązanie.

Zarząd i Rada Dyrektorów

P.S.A. różni się od spółki z o.o. najbardziej strukturą. Akcjonariusze zakładają spółkę i powołują zarząd. Dodatkowo mają prawo do powołania rady dyrektorów – jednak nie jest ona obowiązkowa. Jeżeli istnieje tylko zarząd to zwykle ma on uprawnienia związane z zarządzaniem spółką oraz raportowaniem do akcjonariuszy zgodnie z ustaleniami w umowie spółki. Jednak jeżeli akcjonariusze powołają do życia radę dyrektorów to wtedy zarząd zarządza operacyjnie, a rada dyrektorów ma uprawnienia kontrolne wobec zarządu. Takie rozwiązanie wzoruje się na rozwiązaniach chociażby ze spółek brytyjskich.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Podatki

Prosta spółka akcyjna podlega tym samym prawom podatkowym, co spółka z o.o.. A tym samym powinna opłacać podatek CIT oraz VAT  ( w przypadku zgłoszenia się do VAT-u). Wiele osób pyta mnie, czy posiadanie P.S.A. w czymś szczególnie pomaga. W mojej ocenie podatkowo nic to nie zmienia. Bo nadal w przypadku wypłaty dywidendy będziemy mieli do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. A sposoby na tzw. optymalizacje są właściwie takie same, jak w przypadku działania spółki z o.o..

 Jak pewnie zauważyłeś P.S.A. jakoś specjalnie nie różni się od spółki z o.o.. Nadal jest to spółka kapitałowa. Jej główna różnica polega na innej strukturze organizacyjnej. Jednak podatkowo to twór który podlega dokładnie takim samom prawom.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie