Pracownicze plany kapitałowe, czyli tzw. PPK to system oszczędzania, który powstał w Polsce w lipcu 2019r. Stworzono go z myślą o pracownikach, którzy chcieliby odłożyć nieco więcej swoich środków na emeryturę. W roku 2023 ma miejsce pierwszy ponowny autozapis do PPK. Co to oznacza?
Czym jest autozapis do PPK?
Zgodnie z przepisami o PPK co cztery lata następuje “reset” rezygnacji, jakie pracownicy złożyli. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie złożą nowej rezygnacji, zostaną zapisani do PPK. Autozapisu dokonuje pracodawca co 4 lata i dotyczy pracowników w wieku 18-55 lat. Pierwszy ma miejsce w roku 2023, następny będzie w roku 2027, potem kolejny w roku 2031 itd.
Warto wiedzieć, że pracodawca nie musi mieć wcale zgody pracownika na to, aby zapisać go do PPK. W praktyce oznacza to, iż jeżeli pracownik nie złoży deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca zapisze go do PPK z automatu.
Osoby, które wcześniej złożyły taką deklarację, muszą złożyć ją ponownie. Ich poprzednia deklaracja o rezygnacji obowiązuje do 28 lutego 2023r.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Kogo nie dotyczy autozapis?
Autozapis nie dotyczy osób, które przed dniem 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lat. Takie osoby mogą przystąpić do PPK na własny wniosek.
Ponadto autozapis nie dotyczy tych pracowników, którzy przed datą 1 kwietnia 2023 roku ukończą 70 rok życia. Te osoby niestety nie mogą w ogóle przystąpić do PPK.
Jakie obowiązki ma pracodawca?
Autozapis do PPK nakłada na pracodawców kolejne obowiązki:
- Do końca lutego 2023r. pracodawca musi poinformować wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy złożyli deklaracje o rezygnacji z PPK, że od 1 kwietnia 2023r. wpłaty do PPK zostaną wznowione;
- Pracownicy mają czas na zastanowienie się o tym, czy chcą, czy nie wejść do PPK. W przypadku, gdy nadal nie chcą, muszą złożyć rezygnację pisemną do pracodawcy w terminie od 1 do ostatniego marca. Wtedy taki pracownik nie będzie zapisywany do PPK.
- Pracownicy, którzy nie złożą rezygnacji w okresie od 1 do 31 marca, będą podlegali naliczeniom PPK. W praktyce oznacza to, że od 1 kwietnia 2023 pracodawca jest zobowiązany zgłosić te osoby do PPK, a następnie naliczać i przekazywać składki.
Warto zaznaczyć, że większość pracodawców rozlicza wynagrodzenia do 10 dnia następnego miesiąca. W tym przypadku wynagrodzenie za marzec będzie wypłacane do 10 kwietnia, a zgłoszenie do PPK ma miejsce od 1 kwietnia. Tym samym już od wynagrodzenia za marzec, wypłacanego w kwietniu należy potrącić PPK.
- Pracodawca musi zapisać do programu tych pracowników, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a następnie zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK – nie dotyczy to tych pracowników, którzy złożą ponownie deklarację o rezygnacji z przystąpienia do PPK
Jak więc widzimy, pracodawców co 4 lata czekają niestety dodatkowe obowiązki związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. A więcej na temat tego, czym jest PPK, dla kogo i jak liczyć, możesz przeczytać TUTAJ.