Czy ZUS zaopiekuje się Tobą lepiej niż Twoim dziadkiem lub babcią?

wrz 14, 2021Aktualne przepisy

Wielu z nas patrzy dziś z pewnym oburzeniem i niedowierzaniem na swoich rodziców lub dziadków, którzy najczęściej całe swoje życie ciężko pracowali i wierzyli, że ZUS się nimi zaopiekuje, kiedy już będą musieli porzucić swoje miejsce pracy. Prawda jest taka, że ogrom Polaków otrzymuje dziś emerytury w wysokości 1,5-2 tys. złotych. Wielu emerytów nie stać dziś na lekarstwa, opiekę zdrowotną, a tym bardziej na przyjemności.

 

To, co mnie osobiście przeraża, to fakt, że wielu ludzi, którzy mają jeszcze szansę wziąć sprawy w swoje ręce – nie robią tego. Wierzą, że jakoś to będzie. Prawda jest taka, co widać, chociażby po podejściu ZUS-u do wypłaty zasiłków chorobowych, rent, a nawet zasiłków macierzyńskich, że pieniędzy z roku na rok jest coraz mniej, a z mojej perspektywy po prostu ich nie ma. A co dopiero emerytury za 10-20 lat.

Jak działa ZUS?

ZUS to instytucja zarządzana centralnie. Pomimo tego, że właściwie w każdym mieście są oddziału ZUS-u płacone przez nas pieniądze i tak wpadają do potężnego kotła. Z tego budżetu opłacane są zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, renty, emerytury i jeszcze kilka nie tak popularnych świadczeń. Teoretycznie wysokość Twojego wynagrodzenia powinna wpływać na wysokość emerytury. Jednak z roku na rok rząd zmienia algorytmy, za pomocą których są wyliczane świadczenia. A to w praktyce oznacza, że osoby zarabiające podobną kwotę, ale przechodzące na emeryturę kilka lat później otrzymują odczuwalnie mniejszą kwotę świadczenia. Dlatego w mojej ocenie nie można liczyć na to, że w przyszłości wysokość emerytur wzrośnie. Z moich obserwacji wynika, że wszystko zmierza w kierunku emerytury obywatelskiej. A te biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów, raczej nie przekraczałby dziś 1000 zł.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Dlaczego nie masz szans dostać tak dużej emerytury z ZUS-u jak Twoja babcia lub dziadek?

System emerytalny w Polsce oparty jest o tzw. system pokoleniowy. A to oznacza, że osoby dziś pracujące finansują emerytury obecnym seniorom. Takie systemy sprawdzają się w krajach, gdzie jest spory przyrost naturalny. Polska od wielu lat oscyluje w graniach zera. Pamiętajmy również, że obecnie płacący składki finansują emerytury również tym grupom, które za czasów swojej pracy zawodowej nie opłacały składek (mam na myśli np. wojsko, policję, sędziów itp.). Te grupy zawodowe otrzymują spore emerytury, często powyżej 10 tys. złotych miesięcznie, a całe swoje życie zawodowe nie finansowały emerytur ówczesnym emerytom. Zestawiając takie czynniki obok siebie jasno widać, że emerytury w Polsce będą coraz niższe. A dziś pracujące osoby nie dość, że muszą płacić na obecnych emerytów, to jeszcze muszą martwić się o swoje emerytury w przyszłości.

 

Fakty i dane raczej nie wskazują na poprawę sytuacji związanej z emeryturami w dalszej perspektywie. Właśnie dlatego zachęcamy, aby pomyśleć o sobie już teraz.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o., czy JDG w Nowym Ładzie

Spółka z o.o., czy JDG w Nowym Ładzie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wybrać spółkę z o.o., czy jednak pozostać na JDG. A jeżeli na JDG, to jaką formę opodatkowania wybrać. Realnie na takie zmiany mamy czas do 20 lutego 2022. W późniejszym czasie możemy jedynie przejść na spółkę z o.o. lub...

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą   wzrośnie

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą wzrośnie

System franczyzowy to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji rozpoczynania swojej przygody z handlem. W ujęciu praktycznym franczyza to po prostu model biznesowy: specyficzna partnerska forma kompleksowej współpracy przedsiębiorstw. Powody wzrostu...

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

  W piątek 29 października Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, znaną większości jako Nowy Ład. Większość poprawek senatu została odrzucona. Z mojej perspektywy tych istotniejszych. Niestety podpis prezydenta w naszym kraju to raczej tylko formalność. Także...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.