Jak spokojnie żyć na emeryturze?

wrz 14, 2021Aktualne przepisy

Wielu z nas patrząc w przyszłość, obawia się o swoją emeryturę. Wielu z nas wie, że powinno się oszczędzać, odkładać część swoich zarobków. Jednak niestety niewielu z nas realnie to robi. Pytanie więc od czego zacząć?

Dlaczego nie możesz liczyć na Państwo?

W naszych poprzednich wpisach pisaliśmy o tym, że ZUS czy Państwo ogólnie nie ma szans zaopiekować się nami w odpowiedni sposób. Emerytury z roku na rok są coraz niższe, a system pokoleniowy sprawia, że na większą liczbę emerytów pracuje coraz mniejsza liczba osób. To sprawa, że wysokości świadczeń emerytalnych musi być coraz niższa. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że obecnie osoby, które przez większość życia prowadziły JDG otrzymują dziś emerytury w okolicy emerytury minimalnej, czyli nieco ponad 1200 zł. W przyszłość może być raczej tylko gorzej. Dlatego mocno namawiam, aby już dziś o tym pomyśleć.

Jak zacząć dbać o swoją emeryturę?

Ogrom osób podczas rozmów, konsultacji pyta mnie – no dobra – ale ja nie umiem inwestować. Bardzo często pojawia się pytanie: od czego mam zacząć, co ja właściwie mam zrobić. Prawda jest taka, że niestety nasz system edukacji niestety nie przygotował nas do zarządzania budżetem, pieniędzmi czy oszczędnościami. A tym bardziej nie nauczył nas inwestować. Mimo wszystko żyjemy w takich czasach, w których wiedza jest łatwo dostępna, a możliwości jest naprawdę wiele.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Różne opcje inwestowania – co i jak wybierać?

Rozpoczynając swoją drogę z inwestowaniem, czy po prostu gromadzeniem oszczędności, musisz wiedzieć, że jednym z ważniejszych czynników, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, jest poziom ryzyka, jakie akceptujesz. Na rynku dziś jest ogrom opcji – ale to Ty decydujesz, ile ryzykujesz, co oczywiście jest związane z tym, ile zarobisz lub stracisz. Poniżej znajdziesz kilka popularnych możliwości związanych z budowaniem kapitału:

Bezpieczne opcje 

np. IKE i IKZE, PPK. To umowy z funduszami, gdzie co miesiąc wpłacasz umówioną kwotę. Pozostawione tam pieniądze pracują na siebie, a Ty po wielu latach otrzymujesz wypracowaną wartość. Metoda, gdzie nie ma fajerwerków, jednak niewymagająca od nas właściwie żadnego zaangażowania czasowego. Obecnie fundusze wypracowują około 8% rocznie – co i tak jest większą wartością niż w przypadku lokat bankowych.

Złoto, srebro i inne kruszce oraz metale szlachetne

to metoda ochrony kapitału przed inflacją. Jeżeli dziś możesz kupić nieruchomość za 300 tys. złotych, ale zamiast tego kupisz za 300 tys. złoto lub srebro to bardzo prawdopodobne jest, że sprzedając je przykładowo, za 20 lat nadal będzie Cię stać na nieruchomość bez względu na zmiany cen, które nastąpiły w międzyczasie.

 Nieruchomości

to temat dość modny, choć wiele osób żyje w przekonaniu, że jest to opcja tylko dla bogatych. Jednak działanie na rynku flipów pozwala na dość szybkie dorobienie się sporej sumy pieniędzy, za którą możesz kupować własne nieruchomości. Dzięki temu z biegiem czasu możesz dorobić się całkiem sporej ilości budynków.

Giełda

to temat na pewno dający największe potencjalne zyski, jednak z drugiej strony jest okupiony największym poziomem ryzyka i można stwierdzić, że wymaga poświęcenia największej ilości czasu na zdobycie, chociaż podstawowej wiedzy w tym temacie. Jednak szczególnie rynek kryptowalut ściąga coraz większe rzesze nowych inwestorów.

Możesz pomyśleć sobie, że przecież to tyle opcji, że nie wiem co wybrać. Jednak, jeżeli jesteś zdecydowany na wybór czegokolwiek to rynek zaproponuje CI coś, co będzie idealnie pasowało do Ciebie, Twojego charakteru i Twoich możliwości.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o., czy JDG w Nowym Ładzie

Spółka z o.o., czy JDG w Nowym Ładzie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wybrać spółkę z o.o., czy jednak pozostać na JDG. A jeżeli na JDG, to jaką formę opodatkowania wybrać. Realnie na takie zmiany mamy czas do 20 lutego 2022. W późniejszym czasie możemy jedynie przejść na spółkę z o.o. lub...

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą   wzrośnie

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą wzrośnie

System franczyzowy to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji rozpoczynania swojej przygody z handlem. W ujęciu praktycznym franczyza to po prostu model biznesowy: specyficzna partnerska forma kompleksowej współpracy przedsiębiorstw. Powody wzrostu...

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

  W piątek 29 października Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, znaną większości jako Nowy Ład. Większość poprawek senatu została odrzucona. Z mojej perspektywy tych istotniejszych. Niestety podpis prezydenta w naszym kraju to raczej tylko formalność. Także...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.