Ile dostaniesz emerytury za 20 lat lub więcej?

wrz. 14, 2021Aktualne przepisy

Nie wiem, czy też tak masz – ale u mnie w rodzinie na wszelkich rodzinnych imprezach temat polityki zwykle w końcu i tak jest poruszany. Wtedy okazuje się, kto ma jakie poglądy, kto jest za a kto przeciw rządowi. Jednak to, co zwykle łączy wspólne narzekania i dyskusje to fakt, że instytucja ZUS-u jest beznadziejna. Właściwie każdy ma do opowiedzenia historię, w której okazuje się, że ZUS kogoś oszukał, że świadczenie, jakie dostał było śmieszne małe, albo że musiał o swoje upominać się w sądzie. Do tego ludzie dzielą się tym, ile emerytury dostają oni sami lub ich rodzicie. Najczęściej wychodzi, że rzadko kiedy jest to kwota powyżej 2 tys. złotych miesięcznie. Tak wygląda sytuacja na dziś – a jak będzie za 10,20,30 lat? Domyślam się, że lepiej nie będzie.

Kto dziś ma prawo do emerytury?

Obecnie, aby otrzymać emeryturę minimalną, należy osiągnąć tzw. wiek powszechny (dla mężczyzn 65 lat, dla kobiet 60 lat) i w ciągu całego swojego życia mieć jakiś ślad opłacania składek w ZUS. Tym samym każda osoba, która w swoim życiu pracowała na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub prowadziła JDG będzie miała prawo na pewno do minimalnej emerytury. Natomiast, jeżeli marzymy o wyższej kwocie to jest ona zależna od wysokości składek, jakie wpłacamy do ZUS-u.

Jak wygląda algorytm do liczenia emerytury?

Najbardziej upraszczając sposób obliczeń – bierzemy pod uwagę kwotę uzbieranego kapitału w ZUS (opłacanej składki emerytalnej) i kwotę tą dzielmy przez średni czas trwania życia. Natomiast ostatecznie na wysokość emerytury ma wpływ również przebywanie na zwolnieniach, rentach, urlopach macierzyńskich oraz wychowawczych, wiek, w którym rozpoczęliśmy pracę. Jak można zauważyć algorytm obliczenia emerytury, jest naprawdę wymagający. Co więcej sam algorytm jest co roku „udoskonalany” w taki sposób, aby nowi emeryci otrzymywali coraz niższe świadczenia.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Jak wygląda stosunek średniej pensji człowieka i otrzymywanej emerytury?

Posłuchajcie podczas różnych spotkań rodzinnych, ile emerytury otrzymują dziś wasi rodzicie lub dziadkowie. Porównajcie te kwoty do wartości, jakie zarabiali podczas całego swojego życia zawodowego. Zwykle emerytura wynosi mniej więcej 1/3, a czasami nawet połowę tej kwoty, którą zarabiali. W momencie przejścia na emeryturę starsze osoby zwykle przeżywają szok, ponieważ na te same potrzeby musi starczyć im zdecydowanie niższa kwota.

Mam nadzieję, że zainspiruję Cię to do sprawdzenia, ile będzie wynosiła Twoja emerytura, biorąc pod uwagę aktualne stawki, a dodatkowo zachęci do przemyśleń o tym, jak dziś zabezpieczyć swoją przyszłość.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowy ład, a JDG

Nowy ład, a JDG

Nowy ład to rozwiązanie kompleksowe zmieniające wiele innych ustaw i rozporządzeń. W przypadku JDG tych zmian jest całkiem sporo. Podatek wg skali, a Nowy Ład W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym...

Nowy ład a spółka z o.o

Nowy ład a spółka z o.o

Do tej pory spółka z o.o. była dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciały nieco ograniczyć konieczność zapłaty składek ZUS oraz ograniczyć wysokość podatku dochodowego. Osoby która działają na rynku za pomocą spółki z o.o. najczęściej wypłacały sobie wynagrodzenie z...

Nowy ład – co się zmieni?

Nowy ład – co się zmieni?

Od stycznia 2021 w mediach aż huczy od tematów związanych z Nowym Ładem podatkowym. Ma on dotyczyć szerokiej zmiany zarówno w kwestiach społecznych jak i podatkowych. Zmianami w moim odczuciu najbardziej zaniepokojeni są przedsiębiorcy, ponieważ to oni będą zmuszeni...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.