Dlaczego Ty nie dostaniesz żadnej emerytury?

wrz. 14, 2021Aktualne przepisy

Podczas wielu spotkań często słyszy się, że „jak tak może być, że przecież całe życie się ciężko pracowało, a na końcu ZUS wypłaca emeryturę minimalną”. Wiele osób zastanawia się, jak to jest i jak ten system działa. Przecież gdyby przeliczyć to ogrom emerytów otrzymuje w sumie niższe świadczenia niż te, jakie wpłacają. Jednak musisz wiedzieć, że ZUS poza emeryturami z naszych składek finansuje wiele innych świadczeń oraz dość wysokie emerytury dla grup zawodowych, które nie opłacają składek (np. sędziowie, wojsko itp.).

Na czym polega obecny system emerytur?

System emerytur w Polsce, ale również w wielu krajach na świecie, oparty jest o tzw. system pokoleniowy. Oznacza to, że osoby pracujące w tym momencie, opłacają składki, z których finansowane są świadczenia dla obecnych emerytów. System na pewno ma sens w krajach, gdzie mamy dodatni przyrost naturalny. Jednak w Europie od kilku lat nie ma o tym mowy. W praktyce oznacza to, że na coraz większą liczbę emerytów pracuje coraz mniejsza grupa ludzi.

Emerytalna socjalna w Kanadzie – jak to wygląda?

Sytuacja z ujemnym przyrostem naturalnym powoduje, że coraz częściej mówi się o tzw. emeryturze obywatelskiej. W praktyce oznacza to, że każda osoba mająca prawo do emerytury otrzymuje stałe świadczenie bez względu na swoje zarobki podczas życia zawodowego. W Kanadzie taki system działa od naprawdę wielu lat. Pojawia się pewnie w Twojej głowie pytanie, ile wynosi taka emerytura obywatelska. Być może Cię zaskoczę – ale to są naprawdę minimalne kwoty. W warunkach Polskich obecnie byłaby to kwota pomiędzy 500 a 1000 zł miesięcznie. Jednak Kanadyjczycy wiedzą, jak w ich kraju wygląda sytuacja emerytalna i przez większość życia odkładają na swoją emeryturę. 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Dlaczego niemieckich emerytów stać na wycieczki?

Pisałam, że w większości krajów Europy mamy ujemny przyrost naturalny. A mimo wszystko właściwie w każdym mieście mieliśmy okazję spotkać turystów z Niemiec, którzy w czasie swojej emerytury podróżują i zwiedzają. Tym samym pojawia się pytanie – skąd mają na to pieniądze. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale w Niemczech emerytury Państwowe są równie niskie jak w Polsce. Jednak od wielu pokoleń Niemcy nauczeni się oszczędzania i odkładania na czas emerytalny. Od wielu lat w Niemczech działa odpowiednik polskiego PPK, który nie jest tam dobrowolny, ale obowiązkowy. Dzięki temu podczas trwania emerytury, Niemców stać na zdecydowanie więcej niż emerytów w Polsce.

 

Mam nadzieję, że przykład Kanady i Niemiec spowodował, że i Ty pomyślisz o tym, jak możesz zabezpieczyć swoją emeryturę. Sytuacja w innych krajach i rejonach na świecie pokazuje, że lepiej raczej nie będzie.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowy ład, a JDG

Nowy ład, a JDG

Nowy ład to rozwiązanie kompleksowe zmieniające wiele innych ustaw i rozporządzeń. W przypadku JDG tych zmian jest całkiem sporo. Podatek wg skali, a Nowy Ład W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym...

Nowy ład a spółka z o.o

Nowy ład a spółka z o.o

Do tej pory spółka z o.o. była dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciały nieco ograniczyć konieczność zapłaty składek ZUS oraz ograniczyć wysokość podatku dochodowego. Osoby która działają na rynku za pomocą spółki z o.o. najczęściej wypłacały sobie wynagrodzenie z...

Nowy ład – co się zmieni?

Nowy ład – co się zmieni?

Od stycznia 2021 w mediach aż huczy od tematów związanych z Nowym Ładem podatkowym. Ma on dotyczyć szerokiej zmiany zarówno w kwestiach społecznych jak i podatkowych. Zmianami w moim odczuciu najbardziej zaniepokojeni są przedsiębiorcy, ponieważ to oni będą zmuszeni...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.