Podczas wielu spotkań często słyszy się, że „jak tak może być, że przecież całe życie się ciężko pracowało, a na końcu ZUS wypłaca emeryturę minimalną”. Wiele osób zastanawia się, jak to jest i jak ten system działa. Przecież gdyby przeliczyć to ogrom emerytów otrzymuje w sumie niższe świadczenia niż te, jakie wpłacają. Jednak musisz wiedzieć, że ZUS poza emeryturami z naszych składek finansuje wiele innych świadczeń oraz dość wysokie emerytury dla grup zawodowych, które nie opłacają składek (np. sędziowie, wojsko itp.).
Na czym polega obecny system emerytur?
System emerytur w Polsce, ale również w wielu krajach na świecie, oparty jest o tzw. system pokoleniowy. Oznacza to, że osoby pracujące w tym momencie, opłacają składki, z których finansowane są świadczenia dla obecnych emerytów. System na pewno ma sens w krajach, gdzie mamy dodatni przyrost naturalny. Jednak w Europie od kilku lat nie ma o tym mowy. W praktyce oznacza to, że na coraz większą liczbę emerytów pracuje coraz mniejsza grupa ludzi.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Emerytalna socjalna w Kanadzie – jak to wygląda?
Sytuacja z ujemnym przyrostem naturalnym powoduje, że coraz częściej mówi się o tzw. emeryturze obywatelskiej. W praktyce oznacza to, że każda osoba mająca prawo do emerytury otrzymuje stałe świadczenie bez względu na swoje zarobki podczas życia zawodowego. W Kanadzie taki system działa od naprawdę wielu lat. Pojawia się pewnie w Twojej głowie pytanie, ile wynosi taka emerytura obywatelska. Być może Cię zaskoczę – ale to są naprawdę minimalne kwoty. W warunkach Polskich obecnie byłaby to kwota pomiędzy 500 a 1000 zł miesięcznie. Jednak Kanadyjczycy wiedzą, jak w ich kraju wygląda sytuacja emerytalna i przez większość życia odkładają na swoją emeryturę.
Dlaczego niemieckich emerytów stać na wycieczki?
Pisałam, że w większości krajów Europy mamy ujemny przyrost naturalny. A mimo wszystko właściwie w każdym mieście mieliśmy okazję spotkać turystów z Niemiec, którzy w czasie swojej emerytury podróżują i zwiedzają. Tym samym pojawia się pytanie – skąd mają na to pieniądze. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale w Niemczech emerytury Państwowe są równie niskie, jak w Polsce. Jednak od wielu pokoleń Niemcy nauczeni się oszczędzania i odkładania na czas emerytalny. Od wielu lat w Niemczech działa odpowiednik polskiego PPK, który nie jest tam dobrowolny, ale obowiązkowy. Dzięki temu podczas trwania emerytury, Niemców stać na zdecydowanie więcej niż emerytów w Polsce.
Mam nadzieję, że przykład Kanady i Niemiec spowodował, że i Ty pomyślisz o tym, jak możesz zabezpieczyć swoją emeryturę. Sytuacja w innych krajach i rejonach na świecie pokazuje, że lepiej raczej nie będzie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej co zrobić, aby godnie żyć na emeryturze, polecam Ci nasz artykuł Jak spokojnie żyć na emeryturze?