Nie wiem, czy też tak masz – ale u mnie w rodzinie na wszelkich rodzinnych imprezach temat polityki zwykle w końcu i tak jest poruszany. Wtedy okazuje się, kto ma jakie poglądy, kto jest za a kto przeciw rządowi. Jednak to, co zwykle łączy wspólne narzekania i dyskusje to fakt, że instytucja ZUS-u jest beznadziejna. Właściwie każdy ma do opowiedzenia historię, w której okazuje się, że ZUS kogoś oszukał, że świadczenie, jakie dostał było śmieszne małe, albo że musiał o swoje upominać się w sądzie. Do tego ludzie dzielą się tym, ile emerytury dostają oni sami lub ich rodzicie. Najczęściej wychodzi, że rzadko kiedy jest to kwota powyżej 2 tys. złotych miesięcznie. Tak wygląda sytuacja na dziś – a jak będzie za 10,20,30 lat? Domyślam się, że lepiej nie będzie.
Kto dziś ma prawo do emerytury?
Obecnie, aby otrzymać emeryturę minimalną, należy osiągnąć tzw. wiek powszechny. Dla mężczyzn jest to 65 lat, dla kobiet 60 lat. Oprócz tego w ciągu całego swojego życia mieć jakiś ślad opłacania składek w ZUS. Tym samym każda osoba, która w swoim życiu pracowała na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub prowadziła JDG będzie miała prawo na pewno do minimalnej emerytury. Zobacz też artykuł „Czy posiadanie spółki z o.o. eliminuje możliwość uzyskania emerytury?”. Natomiast, jeżeli marzymy o wyższej kwocie to jest ona zależna od wysokości składek, jakie wpłacamy do ZUS-u.
Jak wygląda algorytm do liczenia emerytury?
Najbardziej upraszczając sposób obliczeń – bierzemy pod uwagę kwotę uzbieranego kapitału w ZUS (opłacanej składki emerytalnej) i kwotę tą dzielmy przez średni czas trwania życia. Natomiast ostatecznie na wysokość emerytury ma wpływ również przebywanie na zwolnieniach, rentach, urlopach macierzyńskich oraz wychowawczych, wiek, w którym rozpoczęliśmy pracę. Jak można zauważyć algorytm obliczenia emerytury, jest naprawdę wymagający. Co więcej, sam algorytm jest co roku „udoskonalany” w taki sposób, aby nowi emeryci otrzymywali coraz niższe świadczenia.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jak wygląda stosunek średniej pensji człowieka i otrzymywanej emerytury?
Posłuchajcie podczas różnych spotkań rodzinnych, ile emerytury otrzymują dziś wasi rodzicie lub dziadkowie. Porównajcie te kwoty do wartości, jakie zarabiali podczas całego swojego życia zawodowego. Zwykle emerytura wynosi mniej więcej 1/3, a czasami nawet połowę tej kwoty, którą zarabiali. W momencie przejścia na emeryturę starsze osoby zwykle przeżywają szok. Na te same potrzeby musi starczyć im zdecydowanie niższa kwota.
Mam nadzieję, że zainspiruje Cię to do sprawdzenia, ile będzie wynosiła Twoja emerytura, biorąc pod uwagę aktualne stawki. Ponadto mam nadzieję, że artykuł ten zachęci Cię do przemyśleń o tym, jak dziś zabezpieczyć swoją przyszłość.