Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

wrz 25, 2021Spółka z o.o.

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z uwagi na to, że jest pewnym połączeniem spółki z o.o. i spółki akcyjnej wprowadza sporo zamieszania w jej rozumieniu. Poniżej poruszamy temat związany z jej strukturą.

Akcjonariusze

Założycielami Prostej Spółki Akcyjnej są akcjonariusze. Może nimi zostać osoba fizyczna, osoba prawna, a także inna jednostka posiadająca osobowość prawną. W takiej sytuacji Prosta Spółka Akcyjna może zostać założona przez inną spółkę osobową czy kapitałową, osobę fizyczną czy też kombinację powyższych jednostek. Akcjonariusze zakładają spółkę i tak naprawdę nie mają za wiele praw i obowiązków związanych z prowadzeniem spółki.

Zarząd

Kolejnym elementem w strukturze Prostej Spółki Akcyjnej jest zarząd powoływany przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jego zadaniem jest zarządzanie spółką. Tutaj jest ogromne podobieństwo do spółki z o.o.. Zarząd na co dzień operacyjnie zarządza spółką, ale też w przypadku nieumiejętnego zarządzania przepływami pieniężnymi może odpowiadać swoim majątkiem. Jednocześnie tak samo jak w przypadku spółki z o.o. nie ma potrzeby, aby powołany członek zarządu był zatrudniony w ramach umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Rada Dyrektorów

To twór charakterystyczny dla krajów anglosaskich. Zakładam, że ustawodawca miał na myśli prostsze pozyskiwanie inwestorów z zagranicy. Jednak w polskich warunkach wprowadza to spore zamieszanie. Rada Dyrektorów jest możliwa do powołania, ale nie obowiązkowa. Posiada większe uprawnienia niż zarząd. Z jednej strony zarządza, z drugiej ma też określone kompetencje kontrolne.

Rada Nadzorcza

Ostatnim elementem, który możemy wyróżnić w Prostej Spółce Akcyjnej jest Rada Nadzorcza, która nie jest obowiązkowa. Jeśli w spółce została już powołana Rada Dyrektorów, to nie ma potrzeby, aby dodatkowo powoływać Radę Nadzorczą. Może ona powstać tylko wtedy, gdy akcjonariusze decydują się na utworzenie zarządu, który będzie organem wykonawczym.

Warto zauważyć, że większość spółek w Polsce to małe firmy, gdzie założyciele i zarząd to te same osoby. P.S.A. to struktura działająca podatkowo właściwie identycznie jak spółka z o.o… Tym samym w wielu wypadkach spółka z o.o. i tak okaże się lepszym rozwiązaniem.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie