Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

lipiec 2, 2020Firma w kryzysie, Spółka z o.o.

Zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę oraz podejmuje decyzje finansowe, w tym o zaciąganiu zobowiązań. Przez zaciąganie zobowiązań nie mam na myśli tylko wszelkiego rodzaju kredytów, ale również umów z wykonawcami, dostawcami i innych zamówień, które generują dla spółki koszty.  Spółka co do zasady ma osobowość prawną, tym samym odpowiada sama za swoje zobowiązania. Oczywiście spółka jest swego rodzaju „wirtualnym” tworem, więc dość trudno, aby realnie sama sobą zarządzała. Spółką zarządza zarząd.

Jak spółka z o.o. ogranicza ryzyko biznesowe?

przez Po prostu biznes

Jak długo zarząd odpowiada za zobowiązania spółki

W przypadku niezapłaconych zobowiązań wierzyciel musi „ściągać” dług ze spółki.  W pierwszej kolejności musi uzyskać tytuł wykonawczy z sądu, następnie przeprowadzić egzekucje.  W przypadkach, gdy takie działanie jest bezskuteczne – czyli spółka jest nie wypłacalna, wtedy można próbować obciążyć zarząd za zobowiązania spółki. Zakres odpowiedzialności członków zarządu jest szeroki i obejmuje wszystkie zobowiązania zarówno publicznoprawne jak i prywatnoprawne, jak również roszczenia pracownicze, co do których egzekucja okazała się bezskuteczna. Zwykle ludzie pytają nas jak określić okres odpowiedzialności. Za zobowiązania odpowiada zarząd, w czasie działania którego powstały te roszczenia i stały się wymagalne. A więc czas, w którym zostaliśmy powołani do pełnienia funkcji członka zarządu. 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Czym różni się odpowiedzialność spółki od odpowiedzialności w działalności gospodarczej

Aby jednak nie straszyć informacjami o odpowiedzialności warto wspomnieć o tym, że jeżeli zarząd złoży wniosek do KRS o upadłość lub postępowanie układowe w tzw. odpowiednim momencie, co w praktyce oznacza, że wniosek powinien zostać złożony w momencie, kiedy majątku spółki wystarcza jeszcze na równomierne, choć częściowe zaspokojenie roszczeń wszystkich wierzycieli. Kiedy wniosek został złożony w momencie, gdy majątek spółki nie pozwalał już na zaspokojenie roszczeń wierzycieli czy pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, wówczas członkowie zarządu nie mogą liczyć na zwolnienie z odpowiedzialności.

Jak zarząd może bronić się przed odpowiedzialności finansową

I ostatnia sprawa o jakiej na pewno warto wspomnieć, to że teraz prawdopodobnie jesteś przerażony odpowiedzialnością za prowadzenie spółki z o.o. Z drugiej strony weź pod uwagę, że w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółek osobowych nie ma mowy o „zrzuceniu” odpowiedzialności na inny podmiot (tak jak na spółkę z o.o.). Jeżeli podwinie Ci się noga w biznesie, w takich przypadkach od razu odpowiadasz swoim majątkiem. Nie chroni Cię twór w postaci spółki z o.o. Posiadając spółkę z o.o. w momencie kłopotów zyskujesz przede wszystkim czas na reakcję i zastanowienie się, co realnie chcesz i możesz zrobić. Masz czas na działanie i wyście z sytuacji z twarzą. 

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Głośno teraz mówi się o spółkach z o.o. w kontekście podatkowym oraz o tym, jak bardzo jest przykręcana śruba osobom, które zdecydowały się właśnie w tej formie prowadzić swój biznes. Głośno jest o ukróceniu wypłat ukrytych dywidend. Co realnie mówią o tym przepisy?...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie