Jak zmienić warunki umowy o pracę?

lip 1, 2020Firma w kryzysie, Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj pojawiają się pytania odnośnie ilości osób, wymiarów etatów, czy w końcu również zwolnień. Dziś opisuję trzy podstawowe sposoby na zmianę warunków zatrudnienia. Jak to zrobić? Kiedy użyć, którego sposobu? Jakie mają skutki?

Jak bezpiecznie zmienić warunki umowy o pracę?

przez Bezpieczny Biznes

Aneks do umowy

Najbardziej popularna forma zmiany warunków umowy o pracę. Zwykle wykorzystywana do tzw. pozytywnych zmian, czyli podwyżek, zmiany stanowiska. Jednak w przypadku, gdy pracownik dojdzie do porozumienia z pracodawcą, że np. obniżamy wymiar czasu pracy z pełnego do połowy to również można zastosować aneks. A więc dotyczy to zmian na które zgadzają się obie strony.

 

Porozumienie zmieniające umowę

Pomimo tego, że ma trochę inną nazwę to działa właściwie tak samo jak aneks. Niektórzy prawnicy doradzają, aby dla zmian takich które mogą być odbierane jako zmiany niekorzystne dla pracownika lepiej zapisywać w formie porozumienia zmieniającego niż aneksu. Idąc tym tropem podwyżkę zapisujemy w aneksie, a rezygnacja pracodawcy z wypłacania premii w porozumieniu zmieniającym. Jednak porozumienie to nadal forma, na którą muszą zgodzić się obie strony dobrowolnie.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wypowiedzenie warunków umowy

To chyba najrzadziej stosowany format zmiany warunków zatrudnienia. Korzysta się z niego, gdy pracownik nie chce zgodzić się na zmiany zapisów w umowie. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca z powodów ekonomicznych chce obniżyć człowiekowi wynagrodzenie, zmienić system naliczania premii, czy ostatecznie zmiany związanej z przeprowadzką biura, co może skutkować uciążliwymi dojazdami dla pracowników.

Wypowiedzenie warunków umowy w zależności od reakcji pracownika zadziałać może ostatecznie jako porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie umowy.

Pracodawca proponuje w tym wypowiedzeniu nowe warunki zatrudnienia np. z pełnego etatu proponuje pół etatu. Załóżmy, że gdyby pracodawca wypowiedział umowę pracownikowi musiałby zachować miesięczny okres wypowiedzenia. A więc w wypowiedzeniu warunków umowy wpisuje się informację, że pracownik musi w ciągu 2,5 tygodnia ( połowa z miesiąca) podjąć decyzję, czy przyjmuje nowe warunki, czy nie.

W przypadku gdy przyjmuje to po okresie 1 miesiąca ( czyli tyle ile by wynosił normalny okres wypowiedzenia) pracuje na nowych zasadach. W przypadku jednak, gdyby nie przyjął proponowanych warunków, po okresie  1 miesiąca następuje rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy.

W przykładzie posłużyłam się okresem 1 miesiąca, jednak okres wypowiedzenia może wynosić np. 2 tyg  lub 3 miesiące. W przypadku 2 tygodni pracownik ma tylko 7 dni na podjęcie decyzji ( połowa z 2 tygodni). W przypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownik ma aż 1,5 miesiące.

 

Jak już pewnie zauważyłeś jako pracodawca zawsze masz możliwość negocjacji i tzw. pokojowego rozwiązania sprawy. Jednak masz po drugiej stronie osobę, która z swoich osobistych powodów nie chce zgodzić się na zmianę możesz ostatecznie wykorzystać wypowiedzenie zmieniające umowę.

 

jak poprawnie zatrudniac pracownikow

"Papierologia" pracownicza, wytłumaczona ludzkim językiem

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.