Nierejestrowana Działalność Gospodarcza, jest to dość stosunkowo nowa forma działalności. Uregulowano ją w ustawie Prawo przedsiębiorców w 2019r. Niestety pewne aspekty prowadzenia tej działalności nie zostały jednoznacznie uregulowane przepisami. Największą kontrowersję stanowi tu możliwość wykonywania usług na NDG. I tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.
Czym jest Nierejestrowana Działalność Gospodarcza (NDG)?
Prowadzenie działalności nierejestrowanej pozwala wielu osobom na wypróbowanie swojego pomysłu na biznes jak i na dorobienie do domowego budżetu. Ta forma działalności pozwala na prowadzenie swojej firmy bez konieczności jej rejestrowania oraz ponoszenia zbędnych kosztów. Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie NDG, to nie musisz jej rejestrować w CEIDG. Nie musisz również zgłaszać jej do Urzędu Skarbowego czy do ZUS-u. A co za tym idzie, nie masz obowiązku odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Więcej na temat tego czym jest działalność nierejestrowana, możesz przeczytać TUTAJ.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to dość “świeża” forma prowadzenia działalności. Niestety nie do końca w jasny i klarowny sposób została ona uregulowana. Najwięcej problemu stanowi tutaj możliwość prowadzenie usług na NDG.
Dlaczego temat usług na NDG stanowi taki problem?
Sama działalność nierejestrowana oraz główne zasady jej prowadzenia reguluje ustawa Prawo przedsiębiorców. Wedle przepisów tam zawartych, prowadząc NDG nie musisz uiszczać składek do ZUS. I wszystko byłoby fajnie gdyby nie fakt, iż w ślad za tymi przepisami nie zmodyfikowano ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Według niej składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne masz obowiązek odprowadzić, jeżeli wykonujesz usługi w ramach umowy zlecenie. Zaznaczyć przy tym należy, iż według kodeksu cywilnego umową zlecenie jest nie tylko umowa zawierana na piśmie. Do tego rodzaju umów należy również umowa zawierana ustnie. Zatem de facto każda usługa jak np. wykonanie manicure, usługa wykonania masażu, korepetycje itd., jest umową zlecenie w rozumieniu kodeksu cywilnego oraz w rozumieniu ustawy o ZUS. Tak więc od każdej takiej usługi Twój klient – zleceniodawca, powinien odprowadzić za Ciebie składki do ZUS.
Jest to kuriozalna sytuacja, gdyż w ten sposób działalność nierejestrowaną możesz prowadzić jedynie w handlu towarami. Jeżeli chciałbyś zdecydować się na świadczenie usług, wówczas Twoi klienci powinni zapłacić za Ciebie składki na ZUS. Pytanie tylko jaki klient skorzysta z usług takiego przedsiębiorcy? Nie wyobrażam sobie, aby rodzice ucznia korzystającego z korepetycji, np. co tydzień zgłaszali do ZUS-u zawarcie takiej umowy z korepetytorem i odprowadzali od niej składki.
A jakie stanowisko zajmuje ZUS w temacie usług na działalności nierejestrowanej?
Wiele osób nie może pogodzić się z taką interpretacją przepisów. Uważają, że skoro w ustawie prawo przedsiębiorców nie jest jednoznacznie określone, że na NDG można jedynie handlować towarami/produktami, to prowadzenie usług również jest dozwolone wraz ze wszystkimi dobrodziejstwami prowadzenia tej formy działalności. Co więcej, osoby te, chcąc świadczyć usługi na NDG dzwonią lub też udają się osobiście do swoich terenowych oddziałów ZUS z zapytaniem, czy od działalności nierejestrowanej, na której zamierzają świadczyć usługi, będą musieli odprowadzać składki do ZUS. Najczęstszą odpowiedzią urzędników terenowych jest NIE. Twierdzą oni, że działalność nierejestrowana nie jest w kręgu ich zainteresowania i nie trzeba od niej odprowadzać żadnych składek. Słysząc takie zapewnienia grono osób świadczy usługi na NDG.
Niestety stanowisko urzędnika niższego szczebla nie jest dla nas zabezpieczeniem w przypadku kontroli. Powinniśmy stosować się do przepisów, a nie do opinii urzędników oddziałów terenowych. Jeżeli chcesz mieć absolutną pewność, czy Twoja działalność nierejestrowana podlegałaby konieczności odprowadzania składek, możesz wystąpić do ZUS w Gdańsku lub w Lublinie o pisemną interpretację. TUTAJ jest szczegółowo opisane co taki wniosek powinien zawierać. Niestety interpretacja taka jest odpłatna.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Ostatnio nawet na stronie rządowej pojawił się zapis “Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową i jednocześnie świadczysz usługi – wykonujesz umowę o świadczenie usług albo umowę zlecenia – to podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca”. I dalej jeszcze dobitniej ten temat podkreślono: “Pamiętaj! Jeśli nie świadczysz usług, a sprzedajesz własnoręcznie wykonane produkty, na przykład figurki lub ozdoby, to w związku z taką działalnością nie masz obowiązku opłacania składek społecznych ani zdrowotnych (nie świadczysz pracy i nie podlegasz ubezpieczeniom z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej).”.
Czy jest sposób na to, aby to obejść?
Kuriozalność tej sytuacji powoduje, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy można to jakoś obejść. My widzimy na to tylko jeden sposób. Zamiana usług na produkty. Możemy przykładowo korepetycje z matematyki zamienić na zestaw zadań z opracowaniem, czy też usługi wirtualnej asystentki zamienić np. na grafiki na social media – szt. 3, zestawienie danych w excelu, treść artykułu na bloga itp.
Oczywiście taki zabieg nie w każdej dziedzinie będzie możliwy.
Powstanie nierejestrowanej działalności gospodarczej było naprawdę bardzo fajnym rozwiązaniem. Miało na celu wsparcie osób pragnących rozwinąć swoje skrzydła w świecie biznesu oraz osób chcących dorobić niewielkie kwoty do domowego budżetu. Niestety rządzący znów się nie popisali i nie pomyśleli o uregulowaniu przepisami wszystkich aspektów prowadzenia tej działalności. W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, na czym polega problem świadczenia usług na NDG i podsunęliśmy pewne rozwiązania. A jeżeli chciałbyś zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi zagadnieniami, z jakimi wiąże się NDG, to zachęcam Cię do zakupu naszego poradnika: