Czasami zdarza się, że z różnych przyczyn decydujemy się na rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak zatem należy właściwie dokonać tej czynności?
Komu złożyć rezygnację?
Rezygnacja z pełnienia funkcji Prezesa zarządu jest to jednostronne oświadczenie woli i nie wymaga zgody pozostałych członków zarządu. Jednakże, aby taka rezygnacja była skuteczna, musisz ją złożyć na ręce organu (osoby) uprawnionej do powołania zarządu. Zgodnie z tym co mówi art. 210 kodeksu spółek handlowych, w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentują wspólnicy lub w szczególnych wypadkach rada nadzorcza. Właśnie dlatego rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa zarządu lub innej funkcji w zarządzie powinieneś złożyć wspólnikom lub radzie nadzorczej. Rezygnacja ta jest skuteczna z chwilą właściwego jej doręczenia spółce.
Rezygnacja i co dalej?
Twoja rola w zarządzie kończy się z chwilą skutecznego doręczenia spółce rezygnacji.
Jest to równoznaczne, z tym że nie możesz powiadomić o fakcie Twojej rezygnacji KRS-u. O takiej zmianie powinien zawiadomić KRS zarząd. W skrajnych wypadkach, jeżeli w momencie rezygnacji byłeś jednym członkiem zarządu – to wspólnicy po Twojej rezygnacji są zobowiązani do powołania nowego zarządu. I to właśnie ten nowy zarząd powinien zawiadomić KRS o zmianach.
Zgodnie z przepisami zarząd ma 14 dni zgłoszenie zmian do sądu. Teoretycznie w przypadku, gdy sąd nie zostanie powiadomiony, to KRS powinien wszcząć postępowanie. W praktyce dzieje się to w bardzo szczególnych wypadkach.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Niewywiązanie się z obowiązku zawiadomienia o rezygnacji KRS
W praktyce dość często zdarza się jednak, że wspólnicy nie powołują nowego zarządu lub obecny zwleka z powiadomieniem sądu o zmianie. W takim wypadku możesz osobiście złożyć wniosek o wykreślenie Cię z roli Prezesa lub członka zarządu w KRS. Aby to zrobić skutecznie, powinieneś posiadać potwierdzenie, że skutecznie złożyłeś rezygnację. Tylko na podstawie takiego pisma KRS wykreśli Cię z roli członka zarządu lub Prezesa.
Podsumowując rezygnacja z funkcji członka lub Prezesa zarządu nie jest bardzo skomplikowana. Jednak niedopełnienie któregokolwiek z kroków może spowodować, że Twoja rezygnację będzie nieskuteczna. Dlatego trzeba złożyć ją na ręce odpowiednich osób.