Biała lista podatników VAT to narzędzie, które ma ogromne znaczenie dla polskich przedsiębiorców. Stanowi ona istotny element systemu walki z nadużyciami podatkowymi. Warto zatem zgłębić wiedzę na jej temat. Pozwoli nam to na weryfikację wiarygodności naszych kontrahentów. W tym artykule powiemy szczegółowo o tym, czym jest biała lista podatników VAT, gdzie ją znaleźć, jakie dane się w niej znajdują, a także jakie ma znaczenie dla przedsiębiorców.
Co to jest biała lista podatników VAT?
Biała lista podatników VAT istnieje od września 2019r. Jest to nic innego, jak elektroniczny wykaz podmiotów, które są płatnikami podatku VAT. Dotyczy on również tych podmiotów, które zostały wykreślone lub przywrócone do rejestru VAT. O tym kto i kiedy nie musi być płatnikiem podatku VAT możesz przeczytać TUTAJ.
Wykaz ten jest ogólnopolski i darmowy, a prowadzi go szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Funkcjonuje on w postaci wyszukiwarki i jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów.
Możesz wyszukać w nim informacje, aż do 5 lat wstecz.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jakie dane znajdę w wykazie?
Wykaz jakim jest biała lista podatników VAT zawiera dość liczne informacje. Znajdziesz w nim m.in.:
- nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy;
- numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany
- status podmiotu:
- w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT
- zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona
- numer identyfikacyjny REGON, o ile przedsiębiorca go posiada
- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany
- adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej
- imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej
- imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej
- daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT
- podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru
oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT - numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w SKOK, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej).
Dane podmiotów na białej liście podatników VAT są aktualizowane raz dziennie, w dni robocze.
Konto bankowe na białej liście podatników VAT – jakie ma znaczenie?
Jak zauważyłeś, wśród danych jakie możesz znaleźć na białej liście podatników VAT jest m.in. numer firmowego rachunku bankowego. Te numery publikuje się wyłącznie w przypadku podatników:
- zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT
- przywróconych do rejestru jako czynni podatnicy VAT.
UWAGA!
Twoje dane będą uwidocznione w wykazie, ale nie obejmą informacji o rachunku rozliczeniowym, jeśli:
- nie rejestrowałeś się do VAT, na przykład ze względu na małe obroty
- odmówiono ci rejestracji jako podatnika VAT z obiektywnych przyczyn
- wykreślono cię z wykazu.
Jest to bardzo ważny element dla przedsiębiorców. Dzięki niemu kontrahenci mogą sprawdzić, czy dokonują przelewu na właściwy numer rachunku.
Ponadto od stycznia 2020r. czynni podatnicy VAT mają obowiązek zapłaty należności za transakcje o wartości powyżej 15000 zł brutto przeprowadzone z kontrahentem również będącym czynnym podatnikiem VAT na rachunek tego kontrahenta zamieszczony na białej liście. Przepisy wymagają każdorazowej weryfikacji numerów bankowych kontrahentów.
W przypadku dokonania płatności na konto inne niż to, znajdujące się na białej liście, wystąpi odpowiedzialność solidarna kupującego względem sprzedawcy czy też usługodawcy. W praktyce oznacza to, że jeśli zapłacisz swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 000 zł na inny rachunek, niż podany w wykazie:
- nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie
- będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.
Możesz jednak uniknąć powyższych skutków, o ile w ciągu 7 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności.
Co jeżeli mojego rachunku nie ma na białej liście podatku VAT?
Rachunki, które widnieją na białej liście podatku VAT, zostały pobrane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej, po potwierdzeniu w STIR. Są to te same numery rachunków firmowych, które podałeś do urzędu skarbowego w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym (np. po założeniu konta firmowego w banku).
Jeśli numer lub numery rachunków – bo może być ich kilka, z których korzysta twoja firma, zmieniły się, powinieneś dokonać ich aktualizacji.
Aktualizacja wpisu, tak aby rachunek firmowy znalazł się na białej liście, obecnie trwa kilkanaście dni.
Spółki z o.o. składają aktualizację bezpośrednio do urzędu skarbowego na formularzu NIP-8, a przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – przez CEIDG.
Warto również wspomnieć, iż na białej liście podatników nie mogą widnieć rachunki prywatne – czyli tzw. ROR-y. Przedsiębiorcy czasami wykorzystują je w swoich firmach. Niestety nie są to rachunki rozliczeniowe służące prowadzeniu działalności gospodarczej. Tak więc jeśli używasz takiego rachunku, twój kontrahent nie odnajdzie go w wykazie. Musi to być rachunek firmowy.
Biała lista podatników, która zawiera informacje dotyczące rachunków bankowych pozwala na automatyczne sprawdzenie wiarygodności kontrahenta. Ma również na celu ułatwienie oraz przyśpieszenie dokonywania przez podatników płatności za towary i usługi.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej zapraszamy Cię do zakupu naszej książki “Wszystko o prowadzeniu działalności gospodarczych. Dzięki niej zdobędziesz niezbędną wiedzę już teraz’ i poznaj strategie, które zapewnią Ci jak najlepszą efektywność.