Czy postępowanie restrukturyzacyjne jest tożsame z uniknięciem komornika?

cze 3, 2020Firma w kryzysie

Wpływ rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego na postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika uzależnione będzie od trybu postępowania restrukturyzacyjnego.

 

Postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe oraz postępowanie układowe ma wpływ na postępowania egzekucyjne.

Otwarcie postępowania oznacza zawieszenie toczącego się postępowania egzekucyjnego, a każdy wierzyciel do czasu zakończenia postępowania nie może złożyć wniosku egzekucyjnego do komornika (art. 224 ust. 2, art. 259 oraz art. 278 prawa restrukturyzacyjnego).

Zakaz wszczynania postępowania egzekucyjnego nie dotyczy wierzytelności nieobjętych układem, czyli takich, które nie zostały ujęte w układzie z wierzycielami.

Przykład:

Przeciwko p. Kowalskiemu toczą się postępowania egzekucyjne z wniosków jego wierzycieli jak i z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącego zaległych składek na ubezpieczenia społeczne, których płatnikiem był p. Kowalski. Po otwarciu postępowania układowego postępowania z wniosków jego wierzycieli zostaną zawieszone, albowiem znajdują się w układzie, natomiast postępowanie egzekucyjne z wniosku ZUS może toczyć się dalej, albowiem wierzytelności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, których płatnikiem jest dłużnik nie wchodzą do układu.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Postępowanie sanacyjne również wpływa na  postępowania egzekucyjne.

Otwarcie postępowania sanacyjnego oznacza zawieszenie toczących się postępowań egzekucyjnych oraz zakaz wszczynania postępowania egzekucyjnego do czasu zakończenia postępowania sanacyjnego. Ograniczenia te dotyczą całej masy sanacyjnej, czyli nie może być wszczęte postępowania egzekucyjne, a wszczęte zostaną zawieszone w stosunku do całego majątku dłużnika.

Powyższy zakaz nie dotyczy roszczeń alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

 

Przykład:

Przeciwko p. Kowalskiemu toczą się postępowania egzekucyjne z wniosków jego wierzycieli jak i z wniosku byłej żony o zapłatę zaległych alimentów. Po otwarciu postępowania sanacyjnego, wszystkie postępowania egzekucyjne z wniosków jego wierzycieli zostaną zawieszone, albowiem dotyczą jego majątku, natomiast postępowanie egzekucyjne z wniosku byłej żony może toczyć się dalej, albowiem są to wierzytelności alimentacyjne, których można dochodzić pomimo ogólnego zakazu nieprowadzenia postępowań egzekucyjnych z majątku dłużnika.

(Artkuł przygotowany we współpracy z adwokatem Bartosz Majda)

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w kryzysie:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę oraz podejmuje decyzje finansowe, w tym o zaciąganiu zobowiązań. Przez zaciąganie zobowiązań nie mam na myśli tylko wszelkiego rodzaju kredytów, ale również umów z wykonawcami, dostawcami i innych zamówień, które generują dla...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Czy spółka z o.o. jest dla mnie?

Wielu właścicieli firm zastanawia się nad tym, czy spółka z o.o. jest właściwym sposobem do prowadzenia swojego biznesu. Dzięki temu e-bookowi na pewno zbliżysz się do odpowiedzi na to pytanie.

Wypełnij formularz i pobierz darmowe materiały

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.