Jaki zapłacę ZUS od umowy zlecenia?

Maj 24, 2020Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Podobnie jak w przypadku umowy o pracę, przy umowie zlecenia również mamy pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać w związku z wynagrodzeniem i składkami ZUS.

Przede wszystkim, jeżeli zawieramy pierwszą umowę zlecenie z „pracownikiem” to wynagrodzenie za pierwszy miesiąc powinno być wypłacone nie później niż 30 dni od daty zawarcia. Jeżeli więc umowa została zawarta od 1 do 30 grudnia to wypłata powinna nastąpić najpóźniej 30 grudnia. Wypłacanie wynagrodzenia w styczniu w tym wypadku jest niezgodne z prawem. Ponadto nie może być ono wypłacone rzadziej niż raz w miesiącu. Istotną rzeczą, o której wspominałam wcześniej, jest wypłata wynagrodzenia na podstawie wystawionego rachunku. W umowie zlecenie nie istnieje również obowiązek zapłaty do 10-tego dnia miesiąca.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Na podstawie oświadczenia zleceniobiorcy jesteśmy w stanie właściwie oskładkować daną umowę. Poniżej przedstawiam tabelkę zależności składek ZUS od typu zleceniobiorcy. Obecnie mamy kilka rodzajów składek. Emerytalną odpowiadającą za naszą przyszłą emeryturę. Rentową zapewniającą wynagrodzenie w przypadku niezdolności do pracy na wskutek utraty zdrowia. Chorobową gwarantującą płatne zwolnienie lekarskie. Zdrowotną zapewniającą bezpłatne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Mamy jeszcze składkę wypadkową, z której wypłacane są odszkodowania oraz wynagrodzenie chorobowe przy wypadku w pracy oraz Fundusz Pracy, który ma za zadanie aktywizację osób bezrobotnych. W praktyce jednak wypłacane są z niej zasiłki dla bezrobotnych. Ostatnią częścią składki jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które zabezpieczają wypłatę, w przypadku bankructwa lub likwidacji pracodawcy (zleceniodawcy). 

Tak jak wcześniej wspomniałam poniżej, zestawienie różnych przypadków wraz z informacją, jakie składki zapłacę. Dzięki temu będzie łatwo określić jaki będzie koszt danej umowy. 

Składki student do 26L współpracuje tylko z nami na umowę zlecenie (nie student) Współpracuje z kimś innym na  umowie zlecenie lub umowa o pracę (nie student) i zarabia tam powyżej minimalnej krajowej Współpracuje z kimś innym na  umowie zlecenie lub umowa o pracę (nie student) i zarabia tam poniżej minimalnej krajowej
Emerytalna nie ma Obowiązkowa nie ma Obowiązkowa
Rentowa nie ma Obowiązkowa nie ma Obowiązkowa
Chorobowa nie ma Dobrowolna nie ma Dobrowolna
Wypadkowa nie ma Obowiązkowa nie ma Obowiązkowa
Zdrowotna nie ma Obowiązkowa obowiązkowa Obowiązkowa
FP nie ma obowiązkowa, jeżeli brutto wynosi min socjalne (obecnie 1680) lub więcej, jak mniej to nie ma tej składki nie ma obowiązkowa, jeżeli brutto wynosi min socjalne (obecnie 1680) lub więcej, jak mniej to nie ma tej składki
FGŚP nie ma Obowiązkowa nie ma Obowiązkowa
jak poprawnie zatrudniac pracownikow

"Papierologia" pracownicza, wytłumaczona ludzkim językiem

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Każdy z przedsiębiorców dochodzi do takiego momentu, kiedy zastanawia się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Na samym początku mamy ogrom obaw związanych z formalnościami, ilością pracy, niepewnością klientów i co za tym idzie niepewnością przychodów. Najchętniej...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.