Realne miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Cze 19, 2019Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Podczas konsultacji z przedsiębiorcami na koniec praktycznie rozmowy bardzo często pada pytanie, czy przedsiębiorca o czymś jeszcze powinien wiedzieć? Czy poniesie jeszcze jakieś dodatkowe koszty? Dziś właśnie dlatego, że te koszty budzą taki niepokój, postaramy wyjaśnić jak to dokładnie działa i jakie są koszty prowadzenia działalności.

Ile realnie kosztuje utrzymanie działalności gospodarczej?

przez Bezpieczny Biznes

Ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z niewielką ilością kosztów stałych związanych z administracyjnym jej utrzymaniem. Sprawdźmy koszty związane z zakładaniem, utrzymaniem i zamykaniem jednoosobowych firm:

Zakładanie działalności gospodarczej – co musisz wiedzieć?

Dziś działalność zakłada się przez internet i nie ponosi się z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. Aby otworzyć działalność z technicznego punktu widzenia potrzebny jest podpis elektroniczny. On również jest do zdobycia bezpłatnie, a więc tym samym nie musisz mieć żadnych środków na otwarcie firmy związanych z opłatami za otworzenie twojego biznesu.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Koszt prowadzenia działalności gospodarczej 2021:

 

Opłaty do ZUS-u

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej niestety nie unikniemy opłat do ZUS-u. W pierwszym okresie będzie to tylko składka zdrowotna, później tzw. mały ZUS, aż w końcu po 2,5 roku wpadniemy w okres, gdzie będziemy zobowiązani do płacenia dużego ZUS-u.

 

Opłaty podatkowe:

W działalności płacimy podatek od dochodu (przychód minus koszty). W zależności od tego, czy wybierzesz podatek liniowy (19%), czy progresywny (18%,32%) będziesz w takiej wysokości opłacał podatek od uzyskanego dochodu. Jeżeli Twój dochód będzie ujemny wtedy nie płacisz podatku. Tym samym, jeżeli prowadzisz swój biznes skutecznie i zarabiasz pamiętaj, że póki nie opłacisz zobowiązań podatkowych to nie jest to Twój zysk, a jedynie dochód.

 

Drugim podatkiem jest podatek VAT. Jeżeli będziesz podatnikiem podatku VAT to wtedy w cyklach miesięcznych lub kwartalnych będziesz opłacał VAT. VAT działa w taki sposób, że tyle ile VAT-u wpłynęło do Ciebie musi wypłynąć z Twojej firmy. A więc z punktu widzenia matematycznego ja nazywam go tzw. podatkiem neutralnym.

  

Księgowość:

Dziś księgowość jednoosobowych działalności gospodarczych kosztuje około 200zł netto w górę. Jednak jeżeli nie jesteście płatnikiem podatku VAT można wykupić sobie konto w dowolnym systemie elektronicznym, który wszystko wyliczy za nas. My musimy dostarczyć tylko danych z faktur kosztowych i przychodowych. Najczęściej te przychodowe też tam się wystawia. A więc nie ma większego problemu. Niektórzy decydują się na prowadzenie księgowości we własnym zakresie np. w excelu. Wtedy właściwie poza naszym czasem nie ma żadnych kosztów.

  

Koszt prowadzenia firmy – koszty stałe

Przeszliśmy już przez koszty związane z prowadzeniem biznesu z formalnego punktu widzenia. W mojej ocenie nie jest ich aż tak dużo. Przyszła pora na koszty biznesowe. Tutaj mowa o np. wynajęciu lokalu, domenach, hostingach, pracownikach itp. A więc koszty za które musisz zapłacić bez względu na to, czy coś zarabiasz, czy nie.

  

Koszt prowadzenia firmy – koszty zmienne

Koszty zmienne zależą od tego ile inwestujesz w danym miesiącu. To będą koszty np. reklam, papieru, art. biurowych itp.

Zarówno wysokość kosztów zmiennych i stałych mają wpływ na Twój dochód, a więc warto kontrolować przepływy pieniężne i decydować  o tym, co muszę kupić, co chcę, a co jest zwykłym „widzimisię”.

  

Koszt działalności gospodarczej – jak go obniżyć?

Bardzo często pytacie mnie, czy w działalności da się obniżyć podatki oraz czy da się obniżyć koszty. Realnie działalność gospodarcza pod kątem podatkowym jest tak prosta, że nie ma tu mowy o wielkich optymalizacjach. Ze słyszenia niektórzy biorą faktury na prywatne zakupy które potencjalnie mogłyby być do firmy, od czasu do czasu na ubranie służbowe. Jednak umówmy się, są to drobne kwoty, a nie wielkie optymalizacje. Zdecydowanie więcej możliwości jest dostępnych np. w spółkach z o.o..

Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Praca na etacie i JDG

Praca na etacie i JDG

Kiedy rozpoczynamy swój biznes bardzo często w początkowej fazie łączymy to z pracą etatową. I właśnie wtedy powstaje sporo pytań – jak sensownie łączyć prowadzenie firmy oraz pracę na etacie. Nie będziemy się dziś skupiać na zarządzaniu czasem, a na tym jak to...

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Kiedy rozliczenie ryczałtowe może być dla mnie

Podatek ryczałtowy to jeden z sposobów opodatkowania jaki możesz wybrać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Polega na opłacaniu konkretnej stawki podatku od przychodu. A więc w takiego typu działalności nie możesz uwzględniać kosztów. Jedynym wyjątkiem są...

Podatek ryczałtowy  – zmiany 2021

Podatek ryczałtowy – zmiany 2021

Rok 2021 przynosi sporo zmian w podatkach. Na szczęście są też takie, które działają na plus. Do takich zmian należą zmiany w podatku ryczałtowy. Zwiększył się limit przychodów, dla wielu branż obniżyła się stawka podatku. Co to znaczy, że rozliczam się podatkiem...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą