System franczyzowy to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji rozpoczynania swojej przygody z handlem. W ujęciu praktycznym franczyza to po prostu model biznesowy: specyficzna partnerska forma kompleksowej współpracy przedsiębiorstw.
Powody wzrostu zainteresowania franczyzą
Wiele wskazuje na to, że franczyzodawcy będą mieli do czynienia z rosnącą liczbą osób zainteresowanych zakupem franczyzy. Doświadczenia z przeszłości pokazują, że zainteresowanie franczyzą rośnie przy zbiegu pewnych warunków. Należy pamiętać, że menedżerowie z tzw. „górnej półki”, którzy stracili pracę podczas pandemii, tak łatwo jej nie pozyskają w nowych realiach. Osoby te często dysponują sporymi środkami odłożonymi lub z odpraw. Zatem dla utrzymania standardu życia będą zmuszeni do uruchomienia swojego biznesu.
Z kolei ci, którzy pracy jeszcze nie stracili, już teraz nierzadko są zatrudnieni na stanowiskach poniżej ich kwalifikacji lub z niepokojem zastanawiają się, czy nie są następnymi do zwolnienia, ograniczenia etatu lub wysłania na przymusowy bezpłatny urlop. – To oznacza, że na rynku pojawią się tysiące ludzi bez pracy lub pracujących poniżej ich kwalifikacji, którzy staną przed wyborem czy trzymać się nisko płatnego etatu, czy może jednak przejąć kontrolę nad swoim losem i wystartować z własnym biznesem po to, aby zapewnić swoim rodzinom dotychczasowy standard życia.
W jaki sposób przeprowadzić autodiagnozę nt. własnego potencjału do prowadzenia franczyzy
Jeśli na większość z poniższych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, to zrób dobre rozeznanie wśród organizatorów systemów franczyzowych, zadaj im przenikliwe pytania, wszystko policz i… śmiało wchodź we franczyzę!
- Czy mam doświadczenie menadżerskie?
- Czy jestem dobrym organizatorem?
- Czy dobrze czuję się w nienormowanym czasie pracy?
- Czy umiem (a najlepiej: lubię) sprzedawać?
- Czy lubię pracować z ludźmi?
- Czy jestem gotów podporządkować się sztywnym wytycznym partnera biznesowego?
- Czy rozumiem, że nigdy nie będę właścicielem marki, którą będę promował?
- Czy rozumiem, czego powinienem oczekiwać od franczyzodawcy?
- Czy mam swoją wewnętrzną zgodę na podjęcie ryzyka własnej działalności (nikt nie zapewni mi wpływu na konto pieniędzy 10. dnia miesiąca – możliwa jest premia za to ryzyko, istnieje szansa na skokowy wzrost zysków, ale to ciągle jest ryzyko)?
- Czy dysponuję odpowiednim kapitałem na inwestycję?
- Czy rodzina wspiera mnie w tej decyzji?
- Czy mieszkam w miejscu, w którym chcę prowadzić swój oddział franczyzowy?
- Czy mam jasno sprecyzowane cele osobiste, finansowe i zawodowe ?
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Czym w praktyce jest franczyza?
W ujęciu praktycznym, franczyza jest to po prostu model biznesowy: specyficzna partnerska forma kompleksowej współpracy przedsiębiorstw, które pozostają niezależne od siebie pod względem prawnym i finansowym. Warto pamiętać, że pomimo całej franczyzowej terminologii w tym modelu współpracy panują zwykłe reguły ekonomiczne: ryzyko zawsze istnieje, a koszty muszą być niższe niż przychody. Co do pytań, które warto zadać potencjalnemu franczyzodawcy, to im więcej ich zadamy na początku, tym lepiej. Warto zapytać przyszłego franczyzodawcę, np.:
- Jak wybrać dobrą lokalizację?
- Jak wygląda symulacja finansowa na najbliższe 2–3 lata?
- Jak wygląda projekt umowy?
- Jakiego kapitału potrzebuję na inwestycję oraz na pierwsze 24 miesiące działalności?
- Jaki jest oczekiwany okres zwrotu z inwestycji?
- Jakiego średniomiesięcznego zysku operacyjnego mogę się spodziewać po ustabilizowaniu biznesu?
- Za co i ile dokładnie płacę na początku?
- Jakie są perspektywy dla naszego segmentu w najbliższych latach w Polsce?
- Kim są moi bezpośredni konkurenci i jakie marka ma nad nimi przewagi?
- Kim są moi klienci?
- Jakiego rodzaju opłaty będę cyklicznie odprowadzał do centrali (procent od przychodów, opłata stała, opłata marketingowa, szkolenia, nowe produkty, inne)?
- Ile trwa szkolenie i co obejmuje?
- Jakie unikatowe wsparcie daje franczyzodawca?
- Co zawiera podręcznik operacyjny – jak wygląda spis treści w podziale na rozdziały, ile zawiera stron, na ile szczegółowo opisane są procedury?
- Z jakich e-narzędzi biznesowych korzysta sieć?
- Na jaki okres podpisujemy umowę?
- Kto będzie mnie wspierał na co dzień?
Jakie perspektywy rysują się dla franczyzy w 2022 roku
Zgodnie z propozycjami wspieranymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, prezes UOKiK zyskałby kompetencje do ochrony zbiorowych interesów franczyzobiorców. Rozwijanie sieci we franczyzie bez wcześniejszego „dokładnego, długotrwałego” sprawdzenia modelu biznesowego przez organizatora sieci stałoby się czynem nieuczciwej konkurencji. Za tego rodzaju czyn uznane byłoby nieprzedstawienie prospektu informacyjnego, a nawet… „formułowanie informacji o sieci franczyzowej przy używaniu języka niezrozumiałego dla przeciętnego odbiorcy”. Oprócz tego za podawanie nieprawidłowych informacji o korzyściach wynikających z przystąpienia i uczestnictwa w sieci franczyzowej groziłaby kara grzywny. Takiej samej karze podlegałyby ten, kto nie przeszkoliłby nowego franczyzobiorcy (osoby fizycznej, która nigdy wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej) w zakresie „podstaw ekonomicznych i prawnych prowadzenia działalności gospodarczej”. Grzywna groziłaby również za przyjmowanie od franczyzobiorcy weksla lub czeku niezawierającego klauzuli „nie na zlecenie” w celu spełnienia lub zabezpieczenia świadczenia wynikającego z umowy franczyzy.
Wydaje się, że jeżeli te propozycje “przejdą” franczyzobiorcy zyskają mocniejszą pozycję w stosunku do franczyzodawców. Z tego punktu widzenia franczyza może być “bezpieczniejsza”, choć nie gwarantująca sukcesu. Sukces to także nasza determinacja, pomysłowość, zaangażowanie…łut szczęścia.
Od ponad 5 lat edukuję przedsiębiorców w zakresie tematów: franczyzy, systemów partnerskich i licencyjnych. Jestem wydawcą portalu dobrepomyslynabiznes.pl.