Dlaczego koniec roku jest najlepszym momentem na zmianę formy prawnej Twojej firmy?

wrz. 9, 2020Spółka z o.o.

Bardzo często pytacie mnie, w jakim momencie roku przejść na spółkę. Czy mogę to zrobić w dowolnym momencie, czy jednak poczekać na przełom roku. Tak naprawdę możesz dokonać zmiany w każdym czasie, jednak takim naturalnym dla nas okresem jest koniec roku kalendarzowego. Związane jest to z rokiem podatkowym. Dla wielu z nas łatwiej jest zacząć „coś nowego” od początku roku. Pytanie, co dokładnie przemawia za tym, aby czekać na koniec roku?

Przejrzystość rozliczeń

Szczególnie przejście z działalności na spółkę jest dla wielu z nas dość ważnym wydarzeniem na osi czasu. Na pewno jest zauważalne. Szczególnie, kiedy znajdujecie się w końcówce roku warto prowadzić działalność do końca roku i od 1 stycznia działać na nowej formie. Należy jednak pamiętać, że jeżeli masz konieczność zmiany wcześniej to śmiało możesz to zrobić. Dla własnego porządku w mojej ocenie warto takich zmian dokonywać od 1 danego miesiąca. Księgowość poradzi sobie z każdą datą. Jednak z mojego doświadczenia przedsiębiorca już nie zawsze.

 

Zmiana obsługi księgowej

Zmiana formy prawnej bardzo często wiąże się ze zmianą obsługi księgowej. Tutaj znowu prawdopodobnie będzie Ci łatwiej, kiedy jedna księgowość zamknie rok podatkowy, a nowy rozpoczniesz w nowym biurze rachunkowym. Jednak tak jak pisałam wyżej zrób tak, jeżeli możesz sobie na to pozwolić. W przypadku, gdy nie możesz lub nie chcesz czekać na koniec roku możesz to zrobić w każdym dla Ciebie dogodnym momencie.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Nowe konto bankowe

Zmiana formy prawnej związana jest ze zmianą konta bankowego. Dla wielu z nas taka zmiana wiąże się z koniecznością poinformowania kontrahentów oraz urzędów. Jeżeli planujemy zmianę warto poinformować swoich partnerów biznesowych o tym wcześniej.

Jak się przygotować do zmiany

W przypadku przejścia z działalności na spółkę zwykle rekomenduje wybranie sobie tzw. godziny zero np. 1 listopad 2020. Wtedy warto założyć spółkę wcześniej np. na początku października. Następnie założyć konto, poinformować urząd skarbowy, podpisać umowę na księgowość, załatwić niezbędne licencje oraz ubezpieczenia, tak aby od 1 listopada już działały. Następnie zawrzeć niezbędne cesje umów i przenieść umowy pracowników. Pamiętaj, że możesz podpisać umowę cesji np. 25 października z datą wejścia w życie  1 listopada. Kiedy wykonasz wszystkie te czynności 1 listopada możesz śmiało działać na spółce z o.o..

 

Jak widzisz logicznie przełom roku przemawia za tym, aby właśnie w tym momencie dokonywać zmian. Jednak nasze prawo i system podatkowy pozwalają to zrobić w każdym czasie. Jeżeli więc możesz poczekać do przełomu roku to spokojnie możesz to zrobić. W przypadku sytuacji odwrotnej działaj od razu.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Głośno teraz mówi się o spółkach z o.o. w kontekście podatkowym oraz o tym, jak bardzo jest przykręcana śruba osobom, które zdecydowały się właśnie w tej formie prowadzić swój biznes. Głośno jest o ukróceniu wypłat ukrytych dywidend. Co realnie mówią o tym przepisy?...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie