Dlaczego Spółka z o.o. opłaca się studentowi?

Sty 28, 2021Spółka z o.o.

Podczas konsultacji indywidualnych bardzo często zadajecie mi pytanie – czy mogę założyć spółkę samemu. Formalnie istnieje taka możliwość, aby 100% udziałów spółki należało do jednej osoby, jednak idzie za tym sporo niedogodności.

Dlaczego studentowi nie opłaca się otwieranie JDG

Generalna zasada jest taka, że osoby studiujące do 26 roku życia zatrudnione na podstawie umowy zlecenia są zwolnione ze składek ZUS. Dodatkowo bez względu na łączący je kontrakt (np. umowa zlecenie, umowa o pracę) są zwolnione z podatku dochodowego.

Niestety jak to w Polsce bywa i tutaj mamy wyjątki. Uczeń lub student, który nie ukończył 26 lat zakładając JDG jest zobowiązany opłacać zarówno składki ZUS, jak i podatek. Niestety w ustawach definiujących grupy zwolnione ze składek ZUS i podatku nie uwzględniono osób w tej samej grupie wiekowej – jednak prowadzącej JDG. A tym samym, kiedy student chce rozkręcić swój biznes bardziej opłaca mu się pracować na umowie zlecenie. Stąd też pomysł, aby studenci zakładali spółki z o.o..

Jakie korzyści będzie odnosił, dzięki spółce z o.o.

Spółka z o.o. to firma, która posiada osobowość prawną. W związku z tym trzeba ją traktować jako „osobnego wirtualnego człowieka”. Wspomniani wcześniej studenci mogą prowadzić swoje działania biznesowe jako spółka z o.o., a ona w drugiej kolejności zapłaci wynagrodzenie dla wspólników lub zarządu za wykonaną pracę. Takie wynagrodzenie może być wypłacane ze spółki na podstawie umowy zlecenia, co powoduje, że student może skorzystać ze swoich przywilejów zwolnienia ze składek ZUS oraz podatku.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Przykład:

Karol i Jarek założyli firmę. Prowadzą działania marketingowe dla firm. W miesiącu lutym spółka dzięki swoim działaniom miała 10 tys. zł przychodu. Karol i Jarek ponieśli koszty w wysokości 2 tys. zł , więc łatwo policzyć, że spółka osiągnęła dochód w wysokości 8 tys. zł. Zarówno Karol, jak i Jarek wykonywali pracę na rzecz klientów spółki i ustalili, że za pracę otrzymają po 4 tys. zł wynagrodzenia. Dzięki zwolnieniu ze składek ZUS i podatku wypłacając ze spółki pieniądze na podstawie umowy zlecenia ostatecznie na ich konta trafi kwota 4 tys. zł.

A tym samym dość łatwo dostrzec różnicę pomiędzy rozliczeniem jako JDG, a spółką.

Ile zyskasz – na przykładzie?

Wracając do naszego poprzedniego przykładu. Jarek i Karol otrzymali ostatecznie po 4 tys. zł. Nie płacąc przy tym żadnego podatku oraz ZUS-u.

Gdyby Karol chciał prowadzić JDG i miałby podobną sytuację, a więc 4 tys. zł dochodu. W pierwszej kolejności musiałby zapłacić składki ZUS. Załóżmy, że byłaby to składka zdrowotna, a więc minimalny koszt. Jednak nadal mamy do zapłaty podatek dochodowy. Najczęściej rozliczamy się na tzw. podatku progresywnym (wg progów podatkowych). 17% od 4 tys. zł to 680 zł. Do dyspozycji Karola pozostaje 3320 zł.

W tym momencie różnica jest ogromna. Oczywiście przy większych kwotach dochodów różnica jest jeszcze bardziej namacalna.

A co zrobić ze spółką po studiach?

Wiadomo, że otwieranie i zamykanie spółki z o.o. jest dość uciążliwe, dlatego niektórzy studenci pytają – no dobra, ale co zrobię ze spółką po zakończeniu studiów. Oczywiście mam nadzieję, że do tego czasu Twoja firma rozwinie się na tyle, że będzie stać Cię na jej utrzymanie i dalsze prowadzenie. Oczywiście będzie to związane z wyższymi podatkami. Jednak mimo wszystko to właśnie spółka z o.o. będzie chroniła Twój majątek prywatny, gdybyś podjął niekoniecznie korzystne decyzje biznesowe skutkujące problemami z płynnością finansową.

Jednak gdyby okazało się, że Twój pomysł biznesowy nie jest do końca trafiony i chcesz się pozbyć spółki możesz ją zlikwidować lub sprzedać. Na rynku jest wiele firm, które chętnie odkupią od Ciebie Twoją spółkę. Dzięki takiemu działaniu pozbędziesz się niepotrzebnego Ci podmiotu.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowy ład – jak z tego wybrnąć

Nowy ład – jak z tego wybrnąć

Nowy ład wiąże się z dość sporą stratą dla naprawdę wielu przedsiębiorców. Składka zdrowotna liczona od dochodu bez możliwości jej odliczenia dla firm, które rozliczają się ryczałtowo oznaczać może wzrost podatków o kilka tysięcy miesięcznie. Nie ma się co oszukiwać -...

Nowy ład – ile stracą przedsiębiorcy, praktyczne wyliczenia

Nowy ład – ile stracą przedsiębiorcy, praktyczne wyliczenia

Niedawno ogłoszony nowy ład wiąże się m.in. z brakiem odliczania składki zdrowotnej od podatku. To dla wielu z nas w praktyce oznacza podwyżkę o 7,75% ( część jaką można było odliczyć). Dodatkowo rząd zapowiedział, że składka zdrowotna będzie wynosiła 9% liczone od...

Jak na co dzień postępować z kasą fiskalną

Jak na co dzień postępować z kasą fiskalną

Przedsiębiorca, który posiada w swojej firmie kasę fiskalną zobowiązany jest do pewnych czynności jak np. dokonywanie raportów dobowych, czy miesięcznych. Wiele pytań pojawia się również o anulowanie paragonów, czy wystawianie faktur. Dziś znajdziesz odpowiedzi na...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie