Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

mar 20, 2021Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie większych kosztów wolą nie ryzykować kontroli ZUS związanej z zawartymi umowami o dzieło.

Co zmieniło się w umowie o dzieło w styczniu 2021

Podczas wdrażania ustaw o tarczach antykryzysowych przemycono m.in. przepis zmuszający przedsiębiorców do zgłaszania do ZUS-u każdej zawartej umowy o dzieło. Oficjalnie ma to służyć jedynie celom ewidencyjnym, jednak sądzę, że będzie to wiązało się z kontrolami ZUS w stosunku do umów, które w ocenie urzędników należy przekształcić na umowę zlecenie. A tym samym zapłacić składki ZUS.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Kiedy umowa o dzieło powinna być bezpieczną opcją rozliczenia po zmianach 2021

Wielu przedsiębiorców od stycznia ma wątpliwości, czy zawrzeć umowę zlecenia, czy działo. Właściciele firm obawiają się ryzykować zawierania dzieła.

TUTAJ odpowiadamy na pytanie – kiedy zawrzeć umowę zlecenie, a kiedy umowę o dzieło.

 

Jak powinna wyglądać poprawnie zawarta umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest umową o rezultat. Z uwagi na swój charakter powinna mieć też właściwą formę i zapisy.

TUTAJ znajdziesz informacje na temat tego, jak powinna wyglądać poprawnie zawarta umowa.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Kiedy warto stosować umowę o dzieło

Powstaje zatem pytanie, do jakiego typu czynności mogę stosować umowę o dzieło. Czy zapisanie czynności sprzątania w postaci zapisu posprzątanie pokoju o wymiarach 20m2 wystarczy? Czy może to nadal umowa zlecenie.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Jakie są najczęściej występujące błędy w umowie o dzieło

Wielu przedsiębiorców nie rozumie, nie zna różnic umowy o dzieło  i zlecenie. Obie te umowy są umowami cywilno prawnymi jednak wykorzystuje się je w różnych celach. Bardzo często powinniśmy zastosować umowę zlecenie, a stosujemy umowę o dzieło.

TUTAJ sprawdź, jakie błędy w umowie o dzieło najczęściej popełniają przedsiębiorcy

 

Jak pewnie zauważyłeś umowa o dzieło i zlecenie to tak naprawdę różne umowy. Możemy je stosować odrębnie. Za każdym razem zastanów się, czy płacisz za rezultat, czy czynności. Wtedy będzie Ci łatwi zdecydować, czy możesz zastosować umowę o dzieło.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Umowę o dzieło od stycznia 2021 zgłaszamy do ZUS-u

Umowę o dzieło od stycznia 2021 zgłaszamy do ZUS-u

Pod płaszczem tarczy antykryzysowej rząd wprowadził konieczność zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u. Pod koniec roku 2020 reprezentanci aktualnego rządu głośno wypowiadali się o pomyśle wprowadzenia składek ZUS od umowy o dzieło. Na szczęście pomysł ten nie został...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.