5 najczęściej występujących błędów w umowie o dzieło

Sie 29, 2018Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Umowa o dzieło nie jest ulubioną formą współpracy zarówno dla urzędów skarbowych jak i ZUS. Urzędy Skarbowe szczególnie nie lubią umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, a ZUS-y generalnie tego rodzaju umów z uwagi na brak składek ZUS.

Dziś omawiamy 5 najczęściej popełnianych błędów w zawieraniu umów o dzieło.

Czas trwania – nieokreślony

Umowa o dzieło jest umową o rezultat, a tym samym umowa może być zawarta na okres powstawania tego rezultatu. Przyjęło się, że umowa jest określana datami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć umowę w taki sposób, aby ogranicznikiem czasu było jakieś wydarzenia np. do czasu ukończenia wykonywania produktów. Zawieranie umowy o dzieło jest o tyle poważnym błędem, że domyślnie wtedy oznacza to, że zlecamy prace ciągle. Właśnie zlecamy – co oznacza, że jest to umowa zlecenie. A ta podlega obowiązkowym składkom ZUS. Podsumowując umowa o dzieło musi mieć określony czas trwania „od, do”.

Przedmiot umowy – czynności lub stanowisko

Tak jak wcześniej wspomniałam umowa o dzieło jest mową o rezultat. Jednym słowem do umowy wpisujemy to co zamawiamy np. moduł programu, obraz, logo, stronę www, tekst, grafikę itp. Nie stosujemy tutaj zapisów typu położenie płytek, pakowanie kartonów, uszycie ubrań. W tych trzech przypadkach płacimy za czynność kładzenia płytek, pakowania szycia. Umowa o wykonywanie czynności to umowa o dzieło.

 

 

Określony okres wypowiedzenia

Umowę o dzieło można zawrzeć na konkretny okres trwania. Jak wcześniej wspomniałam nie zawsze to musi być określone datą kalendarzową, choć przyjęło się to raczej za standard. Umowa o dzieło nie podlega wypowiedzeniu, ponieważ podpisując ją zgadzamy się na zapłacenie za umówiony twór (np. logo), a dostawca zobowiązuje się go w jakiś określony sposób dostarczyć. Jeżeli którakolwiek ze stron nie dotrzymuje warunków umowy, można od niej odstąpić, czyli uznać za nieważną. Dodatkowo w każdym wypadku każdą umowę można rozwiązać za porozumieniem obu stron.

Stawka godzinowa za umowę

Umowa o dzieło ma to do siebie, że chcemy komuś zapłacić za dzieło, a więc zwykle nie bardzo nas obchodzi ile czasu komuś zajmuje zrealizowanie tego dzieła.  Tym samym umawiamy stawkę za dzieło, a nie za godzinę pracy. Jeżeli umieszczamy tam stawkę za godzinę to prawie na pewno przy kontroli taka umowa zostanie uznana za umowę zlecenia.

Data płatności

Pracując z przedsiębiorcami widuje często, że w umowie jest zapis, że wypłata umowy o dzieło będzie miała miejsce do 10 dnia następnego miesiąca. Taki zapis jest charakterystyczny dla umowy o pracę, a nie dla umowy o dzieło. Wypłata z tytułu umowy o dzieło następuje w momencie dostarczenia rachunku do tej umowy, a nie w terminie określony w umowie. Najczęściej występujący zapis to wypłata nastąpi w ciągu 7 dnia od daty otrzymania rachunku do umowy.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Każdy z przedsiębiorców dochodzi do takiego momentu, kiedy zastanawia się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Na samym początku mamy ogrom obaw związanych z formalnościami, ilością pracy, niepewnością klientów i co za tym idzie niepewnością przychodów. Najchętniej...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.