Spółka z o.o. – jak działa, kiedy się opłaca, kiedy warto, ile zyskam?

mar 20, 2021Spółka z o.o.

Spółka z o.o. jest rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje na popularności. Przedsiębiorcy coraz częściej po za możliwością nie płacenia ZUS-u dostrzegają dodatkowe korzyści wynikające z ograniczenia ryzyka biznesowego. Spółkę z o.o. trzeba traktować jak wirtualnego człowieka (oficjalnie nazywa się to posiadanie osobowości prawnej). A tym samym spółka ma swój majątek, ale też sama odpowiada za ewentualne swoje zobowiązania. Poniże znajdziesz zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy spółka z o.o. jest dla mnie?

Podczas rozmów z przedsiębiorcami często słyszę to pytanie. Spółka z o.o. jest dla każdego, który chce ograniczyć ryzyko biznesowe. Bardzo często oszczędności na podatku dochodowym wynoszą od 20% nawet do 50%. I warto wiedzieć, że wspólnicy  i członkowie zarządu spółki nie są zobligowani do płacenia składek ZUS.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Jakie są korzyści z zakładania spółki z o.o.?

Spółka z o.o. jak sama nazwa wskazuje ogranicza odpowiedzialność nas jako przedsiębiorców, lepiej chroni majątek prywatny. Natomiast poza tym umożliwia nam prowadzenie firmy w zespołach, pozwala na pewne optymalizacje podatkowe.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Jak spółka chroni mój prywatny majątek, czyli jak realnie działa ograniczenie ryzyka biznesowego?

Bardzo często słyszę, że przecież zarząd i tak odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Oczywiście to prawda. Jednak W przypadku prowadzenia JDG, czy spółek osobowych nic nie chroni Twojego majątku. A w spółce zarząd ma możliwość ochrony poprzez zgłoszenie upadłości spółki.

Odpowiedź na pytanie, kiedy zarząd odpowie za długi spółki znajdziesz TUTAJ

A na pytanie, jak realnie wygląda odpowiedzialność zarządu w spółce TUTAJ

Czy spółka z o.o. musi kogoś zatrudniać?

To kolejny mit, który słyszę niezwykle często. Wielu właścicieli firm myśli, że zakładając spółkę aby udowodnić, że ona działa poprawnie będą musieli zatrudniać pracowników. A co jeżeli nie zamierzamy nikogo zatrudniać, ponieważ sami wykonuje pracę?

Odpowiedź na to pytanie możesz przeczytać TUTAJ

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Jak to jest z tym nie płaceniem ZUS-u?

Powstaje pytanie, jak to jest, że zarząd i wspólnicy nie muszą płacić ZUS-u. W jaki sposób zatem wypłacać wynagrodzenie? Ten temat wyjaśniamy TUTAJ

Jak założyć spółkę z o.o.?

Spółkę dziś można założyć przez internet oraz tzw. drogą klasyczną. Każda z tych opcji ma swoje dobre i złe strony. Wyjaśniamy ten temat TUTAJ

Na jakie inne elementy zwrócić uwagę podczas zakładania firmy?

Podczas zakładania spółki powstaje kilka pytań. Na co mam zwrócić uwagę podczas zakładania spółki, czy są jakieś elementy umowy spółki, na jakie warto zwrócić uwagę, czy warto wybrać tylko kilka numerów PKD, czy jednak wybrać z dużą przesadą, gdzie zarejestrować spółkę. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszych wpisach:

Umowa spółki TUTAJ

Adres spółki TUTAJ

Numery PKD TUTAJ

Na czym polegają optymalizacje w spółce z o.o.?

Wielu przedsiębiorców jest ciekawa, ile realnie może zyskać na podatkach dzięki prowadzeniu spółki z o.o.. Tę kwestię wyjaśnialiśmy podczas spotkań live na naszym funpage. Poniżej znajdziesz linki do nagrań:

Optymalizacje podatkowe cz.1 TUTAJ

Optymalizacje podatkowe cz.2 TUTAJ

 

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś swoje pytania istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz je na naszym blogu -> TUTAJ

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie