Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

lis 5, 2021Aktualne przepisy

 

W piątek 29 października Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, znaną większości jako Nowy Ład. Większość poprawek senatu została odrzucona. Z mojej perspektywy tych istotniejszych. Niestety podpis prezydenta w naszym kraju to raczej tylko formalność. Także ustawa właściwie jest już gotowa.

 

Płatności kartą

Nowy ład przyniesie zmiany, które zauważymy wszyscy – nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby korzystające z usług – to płatności (bez)gotówkowe. W każdym miejscu, w którym działalność jest wykonywana i w którym jest obowiązek stosowania kasy fiskalnej, należy zapewnić możliwość płatności kartą. W związku z tymi, od 1 lipca 2022 roku zacznie funkcjonować obowiązek integracji kasy fiskalnej z terminalem. Dodatkowo zostanie zmniejszony limit płatności gotówką z 15 tysięcy złotych na 8 tysięcy złotych.

Zmiany kwoty wolnej i progów podatkowych

Według ustawy zmieni się wiele w związku z kwotą wolną od podatku. Zostanie ona podniesiona z 8 tys. do 30 tys. złotych. Dodatkowe 85 tysięcy złotych kwoty wolnej będzie przysługiwać:

 • Osobom 60/65+ z prawem do emerytury
 • Rodzinom z 4+ dziećmi

Kolejne zmiany według Nowego Ładu to:

 • Drugi próg podatkowy – podniesiony z 85 do 120 tysięcy złotych. Po przekroczeniu tej kwoty wzrasta stawka podatku do 32%.
 • Brak możliwości rozliczenia się samotnych rodziców wraz z dzieckiem – w zamian za to otrzymamy ulgę w wysokości 1,5 tysiąca złotych.
 • Rozliczanie ze współmałżonkiem – możliwe rozliczenie już w roku zawarcia małżeństwa, a nie w kolejnym roku
 • Ulga PIT dla powracających z emigracji

Sładka zdrowotna dla JDG

Dodatkowo szykują się spore zmiany w temacie składki zdrowotnej. Od nowego roku nie będzie możliwości odliczenia jej od podatku. Pojawi się natomiast ulga podatkowa – dla osób zarabiających od 68,4 do 133,7 tysiąca złotych. Ma być to rekompensata za brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna wyniesie:

 • 4,9% dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego,
 • 9% dla przedsiębiorców rozliczających się według skali, naliczana od dochodu.

Osoby rozliczające się ryczałtem będą się rozliczać według zryczałtowanej składki zdrowotnej, która wyniesie:

 • 300 zł dla przychodu do 60 tysięcy złotych,
 • 500 zł dla przychodu do 300 tysięcy złotych,
 • 900 zł dla przychodu powyżej 300 tysięcy złotych,

W przypadku braku zysków w firmie jesteśmy zobowiązani do zapłacenia składki zdrowotnej liczonej od wynagrodzenia minimalnego.

Według Nowego Ładu składki będziemy rozliczać po zakończeniu roku. Jeśli suma opłat za poszczególne miesiące będzie wyższa niż składka roczna, wtedy możemy liczyć na zwrot. Na złożenie wniosku będziemy mieć tylko miesiąc, a każdy dokument złożony po terminie nie będzie rozpatrywany.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Zmiany w ryczałcie

Od nowego roku zostanie obniżona stawka ryczałtu między innymi dla:

 • Lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów z 17% na 14%
 • Programistów i zawodów z branży ITC z 15% na 12%

Leasingi przedmiotów (głównie samochodów)

Zmiany pojawią się również w przypadku sprzedaży przedmiotów wykupionych z leasingu do majątku prywatnego. Każda taka transakcja dla majątku wykupionego po 31.12.2021 roku będzie przychodem w działalności gospodarczej.

Nowy Ład, a składka zdrowotna dla spółek z o.o.

Zmiany szykują się również dla osób posiadających spółki. Składka zdrowotna będzie obliczana na podstawie wynagrodzenia za pełnienie konkretnych funkcji w obszarze spółki – dotyczy to głównie członków zarządu pobierających wynagrodzenie z tytułu powołania.

Podatek obrotowy

Razem z Polskim Ładem zacznie obowiązywać podatek obrotowy dla spółek.

Upraszczając temat – w momencie, gdy spółka ma stratę lub dochód operacyjny <1% przychodu, zapłaci 0,4% przychodu operacyjnego, przy czym nie dotyczy to nowych spółek ( nowe to takie, które są na rynku krócej niż 3 lata), gdy spółka ma spadek przychodów 30% i spółek wyłącznie osób fizycznych.

Zatrudnienie „na czarno”

Wygląda na to, że rząd również zabrał się za zatrudnienie na czarno. Zgodnie z nowymi przepisami taka forma „zatrudnienia” będzie ryzykiem tylko pracodawcy. Przychody takiego pracownika będą zwolnione z podatku, a pracodawca będzie musiał w całości sfinansować składki ZUS, które jednocześnie nie będą mogły stać się jego kosztem.

Ukryta dywidenda

Nowy ład przyniesie również zmiany w obrębie dywidendy. Osoby posiadające spółki z o.o. często korzystają z optymalizacji, wynajmując spółce swoje nieruchomości lub przedmioty. Przepisy odroczono do 2023 roku. A tym samym na rok 2022 kwestia najmu pozostaje bez zmian.

Jednak należy mieć na uwadze, że rząd zapowiedział, że będzie te przepisy uściślał i wprowadzał od 2023  – tym samym trzeba mieć się na baczności.

Na dziś wiadomo, że od 2023 osoby prywatne wynajmujące nieruchomości będą mogły rozliczać się wyłącznie podatkiem ryczałtowym. Dodatkowo zostały wprowadzone zmiany dotyczące amortyzacji – nieruchomości kupione wcześniej niż przed 2022 będą rozliczane wg starych przepisów ( do końca roku 2022). Jednak te kupione od początku 2022 w dużym uproszczeniu nie będą mogły podlegać kosztom amortyzacji. Obecnie ustawa nie precyzuje to z prawami nabytymi przed zmianami – czyli nieruchomościami, które zostały zakupione przed 2022. Czekamy na interpretacje.

 

 

Niestety cały projekt Nowego Ładu to zmiana wielu ustaw w tym o PIT, VAT i CIT. Jest w niej wiele nieścisłości, a także wykluczeń, co upewnia mnie w tym, że rok 2022 na pewno nie będzie należał do łatwych dla przedsiębiorców.

UWAGA - INDYWIDUALNE SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

UWAGA - INDYWIDUALNE SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

SPRAWDŹ JAK NOWY ŁAD WŁYNIE NA TWOJĄ FIRMĘ

Skorzystaj z indywidualnej rozmowy z Justyna Broniecką. Podczas rozmowy wspólnie przeliczycie różne scenariusze w związku z Nowym Ładem, a dzięki temu będzie mógł podjąć bardziej świadomą decyzję co zrobić od stycznia 2022.

Tylko dla czytelników tego wpisu indywidualne spotkania za 150zł

SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą  wzrośnie

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą wzrośnie

System franczyzowy to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji rozpoczynania swojej przygody z handlem. W ujęciu praktycznym franczyza to po prostu model biznesowy: specyficzna partnerska forma kompleksowej współpracy przedsiębiorstw. Powody wzrostu...

Jak przygotować się do Nowego Ładu?

Jak przygotować się do Nowego Ładu?

Od wielu miesięcy  w mediach oraz w rozmowach przedsiębiorców aż huczy od zmian jakie przynosi nam Nowy Ład. Osobiście trudno mi zrozumieć tak duże podwyżki podatków dla firm w momencie naprawdę kiepskiej sytuacji ekonomicznej. Jednak faktem jest, że zmiany idą i...

Nowy ład, a JDG

Nowy ład, a JDG

Nowy ład to rozwiązanie kompleksowe zmieniające wiele innych ustaw i rozporządzeń. W przypadku JDG tych zmian jest całkiem sporo. Podatek wg skali, a Nowy Ład W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.